Premiér Petr Nečas (ODS) doporučil ministryni práce Ludmile Müllerové (TOP 09), aby byl kontroverzní projekt sociálních karet ukončen. Na briefingu po jednání s ministryní to označil za "nejméně špatné řešení". Ministryně připraví řešení situace do příštího týdne, rozhodnutí je podle ní na kabinetu. Nečas chce ukončení sKaret co nejdříve. Systém kritizuje opozice, odbory, rada postižených, ochránci soukromí, ombudsman i někteří koaliční politici.
Podle premiéra je sice myšlenka sKaret dobrá a v budoucnu "bude oprášena", nynější provedení prý ale projekt zdiskreditovalo. Jeho ukončením se podle něj minimalizují náklady věcné i politické.
Nečas několikrát zdůraznil, že problémy v resortu práce nevznikly pod vedením Müllerové. Pouze je zdědila. Ministryně má ale podle premiéra odpovědnost za jejich řešení. Před Müllerovou vedl ministerstvo její stranický kolega Jaromír Drábek. Ten se prý k nejnovějšímu vyjádření premiéra Nečase nebude vyjadřovat. "Podstatné je případné rozhodnutí vlády," odpověděl on-line deníku TÝDEN.CZ Drábek v SMS na žádost o rozhovor.
Přes sociální karty měla původně čerpat nepojistné sociální dávky, například podpory v nezaměstnanosti či příspěvek na péči, většina jejich příjemců. Proti tomu protestovali mimo jiné zástupci handicapovaných, podle kterých budou mít k penězům zdravotně postižení ztížený přístup. Česká spořitelna, která projekt provozuje, totiž nemá dostatek vhodných bankomatů, které by je obsloužily. Kritici protestovali i proti tomu, aby údaje o příjemcích dávek měl soukromý subjekt, tedy Česká spořitelna.
Ještě koncem loňského roku se přitom Nečas dohodl se zástupci České spořitelny, která projekt provozuje, na tom, že se podmínky pouze pozmění. "Jedná se zatím pouze o návrh na ukončení projektu sKaret, dokud jej neschválí vláda, považujeme za předčasné se k tomu vyjadřovat," sdělila k nejnovějšímu posunu v události on-line deníku TÝDEN.CZ Klára Pačesová z tiskového odboru České spořitelny. Na otázku, zda bude banka po státu požadovat kompenzace za projekt, tak zatím neodpověděla. Její náklady se zaváděním sKaret se prý přitom vyšplhaly na 300 milionů korun. Premiér řekl, že stát uznává, že spořitelně vznikly náklady. Jednalo by se tedy o případném vyrovnání s bankou.
Sociální karty v současnosti distribuuje mezi jejich příjemce Úřad práce, který má výplatu sociálních dávek na starosti. "Zatím nevíme, co bude dál. Jsme vázáni zákony," konstatoval mluvčí úřadu Jiří Reichl. Úřad práce podle něj v následujících dnech bude analyzovat svůj další postup. "Některé aktivity asi omezíme, například vydávání karet," dodal Reichl s tím, že to závisí na vedení resortu ministerstva práce. V tuto chvíli má výzvu k převzetí sKaret ve svých schránkách několik desítek tisíc lidí.
Podle ministerstva práce a sociálních věcí se prý do doby, než o budoucnosti sKarty rozhodne vláda, budou sociální dávky budou vyplácet s jejím využitím tak, jako dosud. "Pravidla totiž není možné - vzhledem k tomu, že se systém týká široké veřejnosti - měnit průběžně," uvedla mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová..