Sněmovní počty
Nečasova vláda důvěru nejspíš získá. Naznačil to "hlasovací test"
24.04.2012 13:43 Aktualizováno 24.04. 16:24
Koalice ODS a TOP 09 s poslanci kolem vicepremiérky Karolíny Peake (dříve VV) prosadila odklad schůze dolní komory do středy 2. května. Pro bylo 100 hlasů ze 189 přítomných. V pátek by sněmovna měla na mimořádném jednání hlasovat o důvěře vládě, v němž by kabinet podle výsledků úterního hlasování mohl získat 103 hlasů. Tři zástupci vládních stran totiž ve sněmovně chyběli. Navíc vládu slíbil podpořit i Milan Šťovíček z VV.
Anketa:
Myslíte si, že by vláda pod taktovkou ČSSD řídila stát hospodárněji než vláda současná?
-
Rozhodně ano. 45 %
-
Rozhodně ne. 48 %
-
Nevím. 8 %
Úterní hlasování bylo fakticky prvním testem podpory kabinetu po rozpadu spojenectví s Věcmi veřejnými, jejichž poslanci byli většinou spolu s levicovou opozicí proti odkladu. S ODS a TOP 09 hlasoval pro přerušení i člen klubu VV Miroslav Petráň. Šťovíček se hlasování zdržel, přestože v prvním pokusu o odklad byl pro. Sněmovna totiž o doložení rozhodovala nadvakrát; první hlasování však zpochybnil Ivan Ohlídal, neboť spolu s Jiřím Petrů (oba ČSSD) podle elektronického záznamu hlasování odložení podpořil.
Pro odklad byl v obou hlasováních také bývalý občanský demokrat Michal Doktor spolu se sedmi poslanci kolem vicepremiérky Peake, kteří z VV vystoupili. Pro hlasoval i Pavel Bém, který má pozastavené členství v ODS, ale je stále členem jejich klubu. Na dnešním hlasování z vládního tábora chyběli ministři Karel Schwarzenberg a Leoš Heger spolu Václavem Kubatou (všichni TOP 09).
O přerušení požádal předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Dolní komora parlamentu tak nebude projednávat žádné návrhy zákonů až do zodpovězení otázky, jak velkou podporu vláda ve sněmovně skutečně má. Odklad se nelíbil opozici, podle níž tak prý vládní strany chtějí získat čas pro přesvědčování dalších zástupců VV.
Dalším testem soudržnosti vládního tábora mohlo být rozhodování o projednávání církevních restitucí a nižší valorizaci důchodů, kterému chtějí ČSSD a KSČM zabránit. O jejich návrzích bude ale sněmovna kvůli přerušení rozhodovat až za týden.
Rozhodnutí přerušit na týden sněmovní schůzi je podle zástupců vlády logické, protože nemá smysl jednat o zákonech, dokud není jasné, zda nynější kabinet a sněmovna budou v dosavadním složení pokračovat. Opozice vládu kritizovala za to, že prodlužuje politický chaos a snaží se získat čas v situaci, kdy nemá ve sněmovně zajištěn dostatek hlasů pro další vládnutí. V pátek bude sněmovna hlasovat o důvěře vládě. V dalším jednání mají poslanci pokračovat ve středu.
Premiér Petr Nečas (ODS) novináře po přerušení schůze ujišťoval, že vláda má dost hlasů ve sněmovně. Přerušení schůze zdůvodňoval tím, že není jasné, zda vláda i sněmovna budou pokračovat. "Nemá význam projednávat zákony, které by v tomto případě všechny spadly pod stůl," řekl Nečas. Podle něj se nicméně ukázalo, že vláda a zbytek koalice měl dostatek hlasů, aby dokázal zabránit případnému vyřazování některých bodů z programu schůze.
Za logické a férové označil rozhodnutí přerušit schůzi ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Rozhodnout je podle něj třeba při hlasování sněmovny o důvěře vládě. "To bude v pátek. Nám přijde nekomfortní a farizejské do toho pátku chtít cokoliv rozhodovat," dodal ministr financí. Vláda jako taková ve středu své pravidelné jednání mít bude.
"Je to výraz strachu a neschopnosti vládní koalice vládnout této zemi," řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Koalice podle něj jasně ztratila kontrolu nad vlastními poslanci. Pokud v pátek sněmovna vysloví důvěru vládě, jen prodlouží její agonii a poškodí ČR ekonomicky, v Evropě i ve světě.
Podle Peake bylo přerušení schůze reakcí na pondělní rozhodnutí grémia VV, které zvrátilo dohodu předsedu všech koaličních stran, že všechny zákony, které prošly do 11. dubna vládou, podpoří i ve sněmovně. "Myslím, že je fér začít s vládou, která bude mít vyslovenou důvěru této Poslanecké sněmovny," řekla Peake.
Zmatky v koalici: nikdo neví, kdy se spojí
Sotva se tedy jedna koalice rozpadla, zformování druhé už je skoro hotové. Lídři ODS, TOP 09 a nové platformy kolem vicepremiérky Karolíny Peake by měli novou koaliční smlouvu podepsat údajně ještě před pátečním hlasováním o důvěře vládě.
"Chtěli bychom ji podepsat ještě do té doby, možná ve čtvrtek," potvrdila on-line deníku TÝDEN.CZ Peake. Šéf poslanecké frakce ODS Zbyněk Stanjura však avizoval, že takovýto scénář je nereálný: "Ten postup musí být naopak, tedy nejdřív hlasování o důvěře vládě, pak koaliční smlouva."
Zatím není jisté, zda smlouvu podepíšou tři poslanecké kluby, nebo pouze ODS, TOP 09 a několik poslanců zběhlých z VV. "Žádné další jméno, které by chtělo vstoupit do klubu, zatím nemám," přiznala Peake.
Do jejího případného klubu hodlá vstoupit zatím sedm kolegů; další dva (Šťovíček a Petráň) už deklarovali, že ačkoli do klubu nevstoupí, vládu podpoří. Podle Peake je spíše pravděpodobné, že se přihlásí další poslanci, kteří mají stejný záměr jako Šťovíček a Petráň.
Nečas: Zákon k přímé volbě má být, i když vláda nezíská důvěru
Pokud současná vláda v pátek nezíská důvěru sněmovny, měli by poslanci ještě v pátek projednat ve druhém čtení zákon k přímé volbě prezidenta, aby ho mohli příští týden schválit. Nejpozději ve čtvrtek 3. května by pak sněmovna mohla hlasovat o svém rozpuštění.
"Pokud vláda nezíská důvěru, tak schválíme s vysokou pravděpodobností ještě ve druhém čtení volební zákon k prezidentské volbě, abychom ho mohli schválit příští týden ve třetím čtení. A pak se sněmovna nejpozději 3. května může rozpustit, aby 29. a 30. června byly volby," řekl premiér Nečas ve sněmovně, poté co zbytek vládní koalice prosadil přerušení schůze. Podle premiéra je toto řešení jednodušší než jiné způsoby, které zná ústava. "Je to víc 'tuty'," podotkl.
Také zástupci opozičních sociálních demokratů oznámili, že garantují přijetí prováděcího zákona o přímé volbě hlavy státu v případě, že v pátek vláda i jejich hlasy nezíská důvěru sněmovny. V takovém případě navrhnou podle předsedy strany Bohuslava Sobotky projednat prováděcí zákon ještě předtím, než se sněmovna usnese na svém rozpuštění a zajistí jeho přijetí v Senátu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.