Obyvatelé Česka mají zato, že v posledním roce se zlepšily vztahy mezi Českou republikou a Rakouskem a také česko-německé vztahy. Vyplývá to z pravidelného průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění mezi 1020 dotázanými.
Nejlépe hodnotí Češi tradičně vztahy, které pojí zemi ke Slovensku, ale také k Polsku. Jako příznivé je hodnotí 94, potažmo 92 procent respondentů šetření. Slovensko nicméně vede, protože při jeho hodnocení většina dotázaných vztahy popsala jako velmi dobré, u Polska jako spíše dobré. Vztahy s Německem hodnotí kladně 89 procent obyvatel Česka, s Rakouskem 81 procent.
Oproti minulému roku se zřetelně zlepšilo hodnocení vztahu s Rakouskem, které je v současnosti zdaleka nejlepší za celou dobu srovnatelných průzkumů. Například v roce 2002 hodnotilo jako špatné vztahy s Rakouskem 71 procent Čechů. Změnu přičítají tvůrci analýzy konci debat o budoucnosti Temelína i utišení sporů o takzvané Benešovy dekrety. Druhý z důvodů stojí podle nich i za zlepšením vnímání vztahů státu s Německem.
U zemí, které s Českem bezprostředně nesousedí, převažuje jednoznačně pozitivní hodnocení u vztahu s Velkou Británií, Francií, Spojenými státy a Itálií. Podle dnes zveřejněných výsledků šetření se zlepšují i vztahy Česka s Ruskem a Čínou a za příznivé je označuje víc než polovina obyvatel Česka.
Zcela rozdělená a zároveň nejistá je veřejnost v případě hodnocení vztahů s Izraelem, třetina Čechů je vnímá kladně, třetina záporně a zbytek se k otázce neumí vyjádřit. Oproti obdobnému průzkumu z loňska přitom kladných hodnocení ubylo. Převážně negativně Češi vnímají vztahy s Íránem, i u této země ale třetina respondentů neví, jak vztahy klasifikovat.