Novým plzeňským hejtmanem je po Chovancovi Václav Šlajs

Domácí
27. 1. 2014 12:27
Nový plzeňský hejtman Václav Šlajs.
Nový plzeňský hejtman Václav Šlajs.

Jednašedesátiletý Václav Šlajs z ČSSD, dosavadní první hejtmanův náměstek pro ekonomiku, se v pondělí v poledne stal novým hejtmanem Plzeňského kraje. Na mimořádném jednání zastupitelstva pro něj hlasovalo 26 z 42 hlasujících zastupitelů. Nahradí hejtmana Milana Chovance (ČSSD), který dal přednost funkci poslance a je také kandidátem na post ministra vnitra v nové vládě. Kraj řídí koalice ČSSD a KSČM, která má v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu 27 křesel.

Šlajs byl jediným kandidátem. Krajský kodex zastupitelů nedovoluje Chovancovi zastávat déle než tři měsíce zároveň post hejtmana a poslance. Tato lhůta od podzimních parlamentních voleb vypršela v neděli. Chovanec rezignoval jako první z nově zvolených poslanců ČSSD, kteří mají více funkcí a vztahuje se tak na ně červnové usnesení ÚVV ČSSD, v němž se píše o nevhodnosti kumulace funkce poslance s funkcemi hejtmana, náměstka hejtmana, primátora a placených radních v krajích a statutárních městech. Dotyční lidé by se měli rozhodnout do půl roku od zvolení do sněmovny, lhůta skončí v dubnu.

Kromě nového hejtmana se Chovancovým odchodem dotkly změny i krajské rady. Na post prvního hejtmanova náměstka a statutárního zástupce se posunul díky hlasům koalice náměstek pro dopravu Jaroslav Bauer. Novým náměstkem byl zvolen dosavadní radní pro zdravotnictví Václav Šimánek a na uvolněné místo v radě postoupil zastupitel Jaroslav Šobr, všichni z ČSSD. Změn doznaly také některé výbory zastupitelstva.

Proti zvolení Šlajse se kvůli jeho aktivní komunistické minulosti postavila nejen opoziční ODS, ale přímo v jednacím sále zastupitelstva i kolem tří desítek mladých i starších demonstrantů s transparenty. Jejich vystoupení před zastupiteli trvala přes hodinu. Petici na internetu proti Šlajsově zvolení podepsalo na 2800 lidí. "Nikdy jsem se nezpronevěřil demokracii. Moje práce, můj život je čestný, nikomu jsem nikdy neublížil a v posledních 25 letech pracuji pro tuto demokratickou společnost," reagoval Šlajs.

Proti jeho zvolení byla také celá ODS, jejíž zástupci v debatě jeho kandidaturu kritizovali. Například plzeňský primátor Martin Baxa (ODS) jej vyzval, aby kandidaturu ještě zvážil. Připomněl mu například, že se chce stát hejtmanem kraje, v němž komunistický režim v minulosti nedovolil lidem připomínat, že Plzeň na konci války osvobodila americká armáda, v kraji, v němž za minulého režimu na drátech železné opony umírali lidé. Šlajse se zastali jeho straničtí kolegové, kteří poukazovali především na jeho současnou práci. Podpořila jej i hejtmanova náměstkyně z KSČM Zdeňka Lišková. Opozice také kritizovala, že koalice prosadila veřejnou volbu namísto tajné. Podle Jiřího Pospíšila z ODS si ani sami koaliční zastupitelé nebyli jisti všemi svými hlasy.

Šlajs se opakovaně ohradil proti tvrzení svých odpůrců, že byl za minulého režimu takzvaným armádním politrukem. Připustil, že byl členem KSČ a že působil jako důstojník v tehdejší armádě, kde byl čtyři roky předsedou útvarové organizace KSČ. "Nikdy jsem politrukem nebyl, ale je to zbytečné říkat," konstatoval.

Zvolení hejtmanem považuje za výzvu. Zavázal se, že jako hejtman bude zastávat funkci ve prospěch všech lidí. "Svůj kraj mám rád, jsem přesvědčen, že moje odborné kvality přispějí k tomu, že kraj pod mým vedením bude dál vzkvétat," řekl po zvolení.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Petr Eret

Další čtení

Při nočním požáru bytu v Praze zemřel muž, dvě zraněné ženy skončily v nemocnici

Domácí
11. 5. 2025

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ