V sedmi obcích společně s evropskými volbami skončila také referenda o místních záležitostech. Obyvatelé Hrobčic na Teplicku rozhodovali o areálu uprchlického tábora, Pražané v sedmé městské části o hazardu, ve Velké Chuchli o budoucnosti železničního přejezdu, v jihočeských Vodňanech o stavbě dřevozpracujícího závodu, ve Velké Bystřici na Olomoucku o nové třídě v mateřské školce, v Šebetově na Blanensku o výstavbě recyklačního střediska a v nedalekém Velenově o stavbě rozhledny.
Referendum o hazardu v Praze 7 je neplatné,přišlo jen 25 % voličů
Referendum o hazardu v Praze 7 je neplatné, místo minimálně potřebných 35 procent voličů jich přišlo o omezení nebo zákazu heren hlasovat jen 25,2 procenta. Řekl to mluvčí radnice Martin Vokuš. Předpokládá ale, že radnice a zastupitelé budou s údaji z referenda i tak "dál pracovat", například analyzovat, jak hlasovali lidé v jednotlivých okrscích.
Lidé odpovídali na dvě otázky. První směřovala k omezení počtu heren ze současných 26 na nejvíce 20, druhá k plošnému zákazu hazardu. Pokud by účast na referendu přesáhla potřebných 35 procent, musela by být splněna ještě další podmínka k tomu, aby bylo hlasování pro radnici závazné. Pro danou odpověď by se musela vyslovit nadpoloviční většina hlasujících, která by současně musela tvořit aspoň čtvrtinu všech voličů v Praze 7 (7636 obyvatel). Pro snížení počtu heren podle Vokuše hlasovalo 3330 lidí, což je 10,9 procenta ze všech oprávněných voličů v Praze 7. Pro nulovou toleranci hazardu bylo 6666 hlasujících, to je 21,8 procenta všech potenciálních voličů sedmého pražského obvodu.
Referendum o tunelu pod železnicí v Chuchli je neplatné
Místní referendum, v němž se obyvatelé pražské Velké Chuchle vyjadřovali k budoucnosti tamního železničního přejezdu, je neplatné. Nehlasovalo v něm totiž dost lidí. Obec informaci zveřejnila na svém webu. Plebiscit o mimoúrovňovém křížení kolejí a Starochuchelské ulice se konal souběžně s volbami do Evropského parlamentu, tedy v pátek a sobotu.
Chuchelští obyvatelé se mohli vyjádřit k tomu, zda chtějí zachovat stávající železniční přejezd, nebo zda má zastupitelstvo podporovat variantu tunelu pod železniční tratí, případně zda se má zahájit příprava jiné varianty mimoúrovňového křížení.
Referendum stálo radnici 30 tisíc korun. Aby bylo platné, muselo by se jej zúčastnit nejméně 35 procent oprávněných voličů. K urnám jich však přišlo 32,2 procenta. Odevzdali celkem 536 platných hlasů, přičemž 417 z nich bylo pro tunel.
Chuchelský starosta Martin Melichar se netajil tím, že neplatnosti referenda lituje. "Mrzí mě přístup lidí. Věřil jsem, že se jich k tomuto ožehavému letitému problému přijde vyjádřit víc," řekl.
Referendum o školkách ve Velké Bystřici neplatí, přišlo málo lidí
Referendum k osudu dvou mateřských škol ve Velké Bystřici na Olomoucku není platné, protože svůj hlas neodevzdalo aspoň 35 procent voličů. Vyplývá to z informací zveřejněných na internetových stránkách Velké Bystřice. Referendum, které se konalo současně s eurovolbami, vyhlásili v obci poprvé. Důvodem byly velké emoce, které plány vedení města ohledně sloučení školek vyvolaly.
Svůj hlas v referendu odevzdalo 745 obyvatel Velké Bystřice, k platnosti hlasování jich bylo zapotřebí aspoň 850. Více než polovina lidí, kteří se neplatného referenda zúčastnili, se sloučením mateřských škol nesouhlasila. Místostarosta obce Ivo Slavotínek (KDU-ČSL) řekl, že o sloučení nyní rozhodne zastupitelstvo obce. Výsledek hlasování nechtěl předjímat.
V referendu obyvatelé obce odpovídali na otázku, zda souhlasí s tím, aby město trvale přemístilo příští školní rok mateřskou školu Na Svobodě do budovy mateřské školy na Zámeckém náměstí. První školka by zanikla, druhá by se rozšířila; přistavěla by se dvě oddělení.
Referendum o dřevozpracujícím závodě ve Vodňanech není závazné
Většina občanů Vodňan v sobotu v referendu odmítla stavbu dřevozpracujícího závodu rakouské společnosti Holzindustrie Schweighofer. Výsledky ale nejsou závazné, referenda se zúčastnilo méně než 35 procent oprávněných voličů. Většina hlasujících však stavbu odmítla a zastupitelé, kteří o investici za bezmála čtyři miliardy korun budou rozhodovat 23. června, by se jejich názorem měli řídit. Řekl starosta to Viktor Blaščák (Vodňany pro změnu).
Referenda se podle Blaščáka zúčastnilo 1765 lidí, což představuje 32,8 procenta z oprávněných voličů. "Chybělo 118 hlasujících, aby referendum bylo podle zákona platné a závazné," uvedl starosta. Pro se vyslovilo 599 hlasujících, to je 33,93 procenta. Proti stavbě hlasovalo 1122 lidí (63,57 procenta), 13 lidí se hlasování zdrželo a 31 hlasů bylo neplatných.
Závod by měl podle představ rakouské společnosti vyrůst nedaleko od města. V první fázi by v něm vzniklo přibližně 500 nových pracovních míst. Nezaměstnanost přímo ve Vodňanech dosahuje podle starosty 8,6 procenta, ve městě je registrováno 425 uchazečů o zaměstnání.Vodňany mají přibližně sedm tisíc obyvatel.
V jablonecké anketě o samostatném Kokoníně hlasovalo 14 procent lidí
Ankety o samostatné městské části Kokonín se v Jablonci nad Nisou zúčastnilo jen 213 lidí, což je něco málo přes 14 procent zapsaných lidí. Platných bylo jen 211 lístků. Nadpoloviční většina 113 z nich se přitom vyslovila proti, vzniku samostatné městské části Kokonín.
Informoval o tom jeden z členů anketní komise a předseda tamního osadního výboru Josef Šikola. Výsledkem je zklamán. Problém vidí ve špatně zvolených otázkách i spojení ankety s eurovolbami, k nimž voliči nechodí.
Anketa se v Jablonci uskutečnila současně s volbami do Evropského parlamentu a účast v ní koresponduje s nízkou účastí u voleb. Do ankety se v Kokoníně mohlo zapojit 1491 lidí, odpovídali na dvě otázky: "Souhlasíte se členěním statutárního města Jablonec nad Nisou na jednotlivé městské obvody?" a "Souhlasíte se vznikem Městského obvodu Jablonec nad Nisou - Kokonín spravovaného vlastním úřadem a volenými orgány?".
Referendum Hrobčic o koupi problémového areálu je neplatné
Místní referendum v Hrobčicích na Teplicku, které kvůli problémovému areálu bývalého uprchlického tábora v Červeném Újezdu nechala vypsat radnice, je neplatné. K urnám přišlo jen 24 procent voličů. Radnice se lidí dotazovala, zda souhlasí s tím, aby obec areál koupila. Radnice i okolní obce se obávají toho, že by se z areálu mohlo stát ghetto. Řekla to starostka Hrobčic Jana Syslová (nez.).
"Souhlasím, aby obec Hrobčice koupila areál bývalého uprchlického tábora Červený Újezd za maximální kupní cenu 15 milionů korun," zněl text na hlasovacích lístcích. Z 828 oprávněných voličů přišlo k urnám 199. Neplatných hlasů bylo 9. "153 lidí řeklo ano, 37 ne. Výsledek je dobrý, ale čekala jsem lepší," doplnila Syslová s tím, že odkoupení areálu podporují především lidé z osad, které s areálem sousedí. "Tam se účast pohybovala kolem 60 procent," vysvětlila Syslová.