Lidé jsou výrazně spokojenější s prací vlády Mirka Topolánka. Spokojenost s ní vyjádřilo 38 procent dotazovaných, což je o devět procentních bodů více než minulý měsíc. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury STEM.
Tento výsledek je jedním ze dvou nejlepších hodnocení práce Topolánkovy vlády od jejího jmenování v lednu 2007.
S prací kabinetu bylo v roce 2008 průměrně spokojeno kolem 30 procent Čechů, 38 procent spokojených bylo od jmenování vlády pouze v květnu 2007 a v únoru 2009. Spokojenost s vládou zaznamenala nejvýraznější nárůst ze tří sledovaných ústavních institucí.
ČTĚTE TAKÉ: Vláda to ve sněmovně nebude mít s návrhy proti krizi lehkéPolepšily si všechny tři instituce
Oproti předchozímu průzkumu si však polepšily všechny. Spokojenost s prací parlamentu vzrostla od ledna o šest procentních bodů na 32 procent. Nejlépe z průzkumu vyšel prezident, s jehož prací bylo v únoru spokojeno 59 procent lidí, o tři procenta více než v lednu.
Na práci vlády pohlíží příznivě hlavně studenti, odborní pracovníci a podnikatelé. Kritičtí jsou k ní především důchodci, nezaměstnaní a lidé, kteří považují svou situaci za špatnou. Spokojenější jsou většinou pravicově orientovaní lidé, sympatizanti ODS a lidé s dobrým materiálním zázemím. S prací parlamentu jsou nejspokojenější mladí lidé do 29 let a lidé dobře materiálně zajištění.
Nejkritičtější voliči KSČM A ČSSD
Jak jste spokojeni s politickou situací? |
Dlouhodobě málo Čechů je spokojeno s politickou situací. Určitě spokojeno je jedno procento lidí, spíše spokojeno 20 procent. Zcela nespokojena je asi třetina lidí, spíše nespokojeno je 46 procent dotazovaných. Nejvíce nespokojených je mezi důchodci a nezaměstnanými lidmi. Spokojení jsou příznivci pravice, mezi voliči ODS je to téměř polovina lidí. Méně spokojených je mezi příznivci ostatních parlamentních stran. |
Obecně hodnotí práci všech ústavních institucí pozitivněji spíše lidé podporující pravici (60 procent) než ti, kteří se hlásí k levici (12 procent). Nejpříznivěji hodnotí práci ústavních institucí příznivci koaličních stran, nejkritičtější jsou naopak voliči KSČM a ČSSD. K práci vlády a zejména parlamentu však mají výhrady i stoupenci Strany zelených a lidovců.
Na otázky průzkumu společnosti STEM, který se uskutečnil od 31. ledna do 6. února 2009, odpovídalo 1263 respondentů starších 18 let.
Foto: Jan Schejbal