Koalice se ostře střetla nad církevními restitucemi. ODS i TOP 09 v pondělí při jednání velmi ostře odmítly požadavky Věcí veřejných, které podmiňovaly svůj souhlas s dojednanou podobou církevních restitucí úspornými opatřeními ve státním rozpočtu. O majetkovém vyrovnání s církvemi bude ve středu hlasovat vláda. Pokud by VV pro návrh ruku nezvedly, znamenalo by to podle šéfa poslaneckého klubu TOP 09 Petra Gazdíka porušení koaliční dohody, které by mohlo vést až k vypovězení koaliční smlouvy "některou ze stran".
Nejmenší vládní strana chce v rozporu s názory vládních partnerů odložit začátek finanční části majetkového vyrovnání o rok nebo na dobu ekonomického růstu. To však dvě zbylé koaliční partaje důrazně odmítly.
Anketa:
Přejete si, aby vláda premiéra Petra Nečase padla?
"Koaliční partneři nám dali ultimátum. Pokud prý ve středu na vládě bezvýhradně nepodpoříme církevní restituce, aniž se mluví o úsporách, tak padne vláda," řekl po jednání předseda VV Radek John. "Pan premiér Nečas řekl, že na Pražský hrad odnese rezignace těch ministrů, kteří budou hlasovat proti církevním restitucím," dodal John. Předseda VV odmítl spekulovat, že by ministři jeho strany ve středu na jednání vlády například nepřišli a tím se hlasování o církevních restitucích vyhnuli. Vývoj situace bude v úterý řešit výkonná rada nejmenší vládní strany.
Nečas podle svého mluvčího nebude jednání K9 komentovat. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura dodal, že ODS trvá na naplnění uzavřené dohody.
Kalousek varuje
"VV si musejí rozmyslet, zda budou naplňovat koaliční smlouvu, nebo se stanou stranou, se kterou se nikdo nebude chtít bavit," řekl po jednání místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek. Šéf poslanecké frakce TOP 09 Petr Gazdík připustil, že by na rozpad koalice mohlo dojít. "Pro koaliční spolupráci by to znamenalo velmi vážný problém, porušení koaliční dohody a domnívám se, že by to mohlo znamenat i vypovězení koaliční smlouvy z některé ze stran," uvedl Gazdík. "Odmítáme svazovat jakékoliv podmínky s již uzavřenou dohodou. Pan premiér jim to několikrát zopakoval. Pak jednání skončilo," uvedl Gazdík s tím, že Věci veřejné nedokázaly odpovědět na otázku, zda jsou schopny splnit již dojednanou koaliční dohodu.
Jako podmínku podle koaličních parterů Věci veřejné podle Gazdíka zmiňovaly pouze nalezení dvou miliard na církevní restituce ve státním rozpočtu. Co by neschválení církevních restitucí znamenalo? "V každém případě by se celá záležitost, o které tak dlouho jednáme, minimálně dostala na samý počátek. A je otázka, zda by tento problém tato vláda nebo některá příští znovu řešila a kdy by se to dovedlo do konce," uvedla ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09).
Ministr školství Josef Dobeš z Věcí veřejných v pondělí večer ve vysílání Impulsu naznačil, že strana nakonec v otázce církevních restitucí couvne. "Zásadní prioritou je naplnění programového prohlášení vlády. V něm je i závazek státu vyrovnat se s církvemi. Pro mě je podstatné, abychom naplnili programové prohlášení vlády, od nás tam je racionální pohled. Já jsem člověk, který říká, že jestliže je něco v programovém prohlášení vlády, tak je to třeba dotáhnout. Říkám, že Věci veřejné budou jednat, budeme se o tom bavit. Tady tu kauzu nemám nějak fatálně hysterickou."
Bárta: Otázka zní, kde na to vzít
"Chceme se bavit o konkrétních úsporách, které dokážeme ukázat občanům ČR. Čeká nás nejspíš debata, kde vzít 30 miliard, které podle ministra financí Kalouska chybějí už tento rok, a my se nyní bavíme, že nechceme vědět, kde se vezme těch 30 miliard, ale reálných 32 miliard pro roky 2013 a 2014," řekl šéf poslanců VV Vít Bárta.
"Požadavek VV na to, z jakého rozpočtového zdroje budou církevní restituce financovány, byl splněn více než dostatečně," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. "Navrhl jsem, že to bude kryto pouze ze čtyř kapitol, za které zodpovídá pouze ministr financí," dodal. Původně přitom počítal s tím, že bude hledat úspory plošně.
"Je zřejmé, že to byly nápady z pátku na sobotu, pravděpodobně ještě při několika lahvích těžkého francouzského vína," komentoval Kalousek návrhy VV, které se objevily v médiích v uplynulých dnech.
VV před jednáním přišly s návrhem na slučování ministerstev, případně dalších úřadů z důvodů úspor právě na konto církevních restitucí. Podle Johna jde o řadu ministerstev a centrálních úřadů i v gesci VV. Premiér Nečas už před pondělním jednáním K9 poznamenal, že za návrhy VV na slučování ministerstev vidí spíše snahu otevřít znovu otázku personálních změn ve vládě. Podle něj ale není na podobné "dětinské hrátky" čas.
Nečas prý s nutností úspor souhlasí, destabilizovat například ministerstvo pro místní rozvoj jeho slučováním s jiným úřadem je však podle něj kvůli čerpání evropských fondů riskantní. VV by si podle něj neměly zahrávat s personálními změnami ve vládě a měly by naplnit dohodu o církevních restitucích. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) uvedl, že nemá problém s debatou o rušení ministerstev. Není pro něj ale dobré spojovat toto téma s již dohodnutou podobou církevních restitucí.