
Podle předsedy strany TOP 09 Karla Schwarzenberga by však tento krok nakonec dopadl nejhůře na zákazníky těchto firem.
Společnosti zabývající se například distribucí energie a plynu, telekomunikační firmy nebo banky by podle Paroubka měly pomoci zejména v době krize, kdy není možné nalézt na sport a kulturu peníze. Současná situace je totiž podle něj neuspokojivá.
PSALI JSME: Paroubek řekl Klausovi, jak chce ČSSD šetřit
Hrdinství je být předsedou ČSSD, míní Paroubek
"Přestože by mohly odvést na veřejně prospěšné účely, tedy odečíst z daňového základu až pět procent, což je zhruba osm miliard korun, tak odvedly na tyto účely 550 milionů," řekl. Dodal, že se jedná převážně o firmy se zahraniční účastí, které v cizině peníze na charitu posílají.

Na tom, že je současná podoba systému financování českého sportu nedokonalá a jsou potřeba změny, se shodují všechny politické strany zastoupené v Poslanecké sněmovně. Recepty na řešení mají různé, v zásadních věcech se ale příliš neliší. Například ODS, ČSSD i KDU-ČSL hovoří o možnosti zřízení zvláštní rozpočtové kapitoly pro sport. Mezi náměty stran na zisk potřebných financí jsou mimo jiné příspěvky na sport z ceny lístků sportovních utkání, odvody zdravotních pojišťoven či zisk určité části peněz z autorských poplatků.
ČTĚTE TAKÉ: Paroubek: Od ČSSD se čeká vítězství jako zářivá hvězda
Podle analýz ministerstva školství nyní sportu schází 1,1 miliardy korun ročně. Přitom sportovní organizace spravují majetek za 60 miliard a sdružují více než milion lidí. Politické strany také vesměs hovoří především o podpoře masového sportování, ve druhém plánu pak o podpoře špičkových sportovců.
Foto: Lucie Pařízková, Karel Šanda