Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek nechce v přechodné úřednické vládě premiéra Jana Fischera křeslo ministra pro lidská práva a menšiny. Reagoval tak na místopředsedu ČSSD Lubomíra Zaorálka a vicepremiéra Alexandra Vondru, kteří se v neděli shodli na tom, že by měly strany končící vládní koalice a ČSSD zrušení tohoto postu přehodnotit. "Já mám opačný názor," reagoval dnes Paroubek.
"Nemyslím si, že bych chtěl uchovávat ministerstvo pro pana Kocába nebo pro někoho takového, kdo přichází bez jakékoli koncepce. Myslím, že nejprve je třeba připravit koncepci a pak je možné uvažovat, jestli to může dělat vládní zmocněnec nebo jestli to může dělat například ministr vlády," uvedl šéf nejsilnější opoziční strany.
ČTĚTE TAKÉ: Vondra a Zaorálek: Potřebujeme ministra pro menšiny
Novou strategii boje proti extremismu vláda v demisi schválí na své poslední schůzi příští pondělí. V boji proti rostoucímu extremismu by podle Zaorálka pomohlo, kdyby konkurenční ODS nezakládala svou předvolební kampaň na boji proti "údajnému rudému nebezpečí". Soudí také, že ministr vnitra Ivan Langer při boji proti extremismu zklamal, když zanedbal personální obsazení specializovaného odboru na svém úřadě, protože boj s extremismem není krátkodobou záležitostí.
K TÉMATU: Ministři o extremismu: Plán boje schválíme do 14 dnů
Agendu ministra pro lidská práva a menšiny má po Kocábovi převzít vládní zmocněnec pro lidská práva. To podle Kocába, jak řekl sobotnímu Právu, automaticky nemusí být dosavadní zmocněnec Jan Litomiský. Jiné jméno ale neuvedl.
Designovaný premiér Fischer minulý týden řekl, že jeho vláda se sílícím pravicovým extremismem bude určitě zabývat, i když nebude mít příslušného ministra. Pozici vládního zmocněnce považuje za velmi významnou. Kdo ji obsadí, se podle něj bude teprve řešit.
Ilustrační foto: ČTK, Lucie Pařízková