Má vaše dítě ve škole přes dvacet pět hodin nemluvených absencí? Pak minimálně na tři měsíce přijdete o dávky v hmotné nouzi. Ministerstvo práce spolu s resortem školství připravují materiál, který radí ředitelům škol a sociálním pracovníkům, jak problémy se záškoláky a jejich rodiči řešit. Podle dokumentu by se mělo začít postupovat od nového školního pololetí.
Ministerstvo v podstatě opráší metodický pokyn pro ředitele škol, který je v platnosti už několik let. Má fungovat jako vodítko pro školy, jak postupovat v případě neomluvených absencí a které „omluvenky" uznat a které ne. „Ukázalo se, že řada ředitelů o existenci pokynu nevěděla," podotýká Michaela Kepková z ministerstva práce a sociálních věcí.
Dokument, který by měl být dokončen v lednu příštího roku, obsahuje dvě novinky. Stanoví sankce pro rodiče, jejichž děti mají vysoký počet neomluvených absencí ze školní docházky, tedy odebrání dávek v hmotné nouzi. Kromě toho detailněji upravuje a prohlubuje spolupráci pedagogů a orgánů sociálně právní ochrany. „Je potřeba, aby začali konat hned, jakmile se objeví náznak problémů, aby spolu jednotlivé orgány dokázaly spolupracovat," vysvětluje úřednice ambice připravovaného materiálu.
Kepková zdůrazňuje, že cílem opatření není rodinám záškoláků odebrat dávky, ale především je přimět k tomu, aby své děti posílaly do školy. „Vzdělání je prvním předpokladem dostat se ze sociálně vyloučeného prostředí," vysvětluje. Odebrání dávek proto bude předcházet několik kroků, které se budou snažit záškoláctví vyřešit. Nejdříve se budou na rodinu snažit zapůsobit sami pedagogové, poté nastoupí sociální pracovníci, kteří mohou do problémových rodin docházet. „Předpokládáme, že pokud budou správně fungovat všechny mechanismy, k odebírání dávek ani nedojde," doufá Kepková.
Ztráta třídní knihy
Třídní kniha, do které učitel zaznamenává počet přítomných, omluvených a neomluvených žáků, tak od Nového roku získá na důležitosti. Jestli se zpřísní pravidla pro zacházení s „třídnicí", však není dosud jasné. „O tom se ještě diskutuje, ale není to tak jednoduché. Vyžadovalo by to velké změny a zdá se, že zatím se to nedá nijak ošetřit," domnívá se Jitka Tůmová z ministerstva školství.
Dávky v hmotné nouzi |
Jsou určeny pro ty nejchudší, kteří nemají prostředky ani na pokrytí základních životních potřeb. Mezi dávky v hmotné nouzi patří příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc. Výše dávek se liší podle životní situace příjemce. |
Školy snahy ministerstev vítají. „Pokud to bude praxi nějak sjednocovat, představí to jednotné měřítko pro všechny školy, nebude to špatné, budeme rádi," říká Eliška Svobodová, zástupkyně ředitele základní školy Ostrava-Mariánské Hory, která má se záškoláctvím dlouhodobě problémy. Nyní totiž každá škola, navzdory osm let starému metodickému pokynu, řeší absence po svém. Sama si určuje, kolik promeškaných dní ještě omluví a kolik jich už představuje problém, i které omluvenky uzná, a které ne.
Podle zástupkyně ředitele může proti záškoláctví pomoci i samotný fakt, že rodiče budou vědět o „trestech", které je čekají, nebudou-li děti do školy posílat. Zatím si škola s rodinami absentérů neví příliš rady a počet záškoláků stoupá. „V omluvence třeba mají rodinné důvody. To ale může znamenat i hlídání mladšího sourozence," popisuje praxi Svobodová.