Sněmovna požádala vládu, aby zvýšila platy v sociálních službách od července v průměru nejméně o 3000 korun. Růst by tedy měl být podle poslanců vyšší než uvažovaných pět procent.
Usnesení prosadil předseda opoziční ODS Zbyněk Stanjura, podle kterého pět procent znamená růst v průměru zhruba o tisícikorunu, reálně však asi o 700 korun. "Částka je prostě malá," řekl. Stanjurův návrh podpořili všichni přítomní poslanci. Sněmovna na návrh Jany Hnykové (Úsvit) také odhlasovala požadavek, aby kabinet na platy vyčlenil pro letošek tři miliardy korun.
Dolní komora se za poslední měsíc zabývala situací v sociálních službách už podruhé. Důvodem je stav, kdy v nich kvůli nízkým platům hrozí podle mnohých poslanců kritická personální situace. Podle Stanjury se stav dramaticky zhoršuje a mnohé pečovatelky a pečovatelé mění zaměstnání.
Poslanci ČSSD, ale i KSČM poukazovali na to, že rozpočet na sociální služby škrtaly v minulosti právě vlády ODS. Hana Aulická Jirovcová (KSČM) nařkla jiné strany z koalice i z opozice z toho, že o problému začaly mluvit těsně před volbami, přitom dřívější návrhy komunistů na navýšení peněz na sociální služby odmítaly. Proti tomu se ohradila místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová, když připomněla, že podobný návrh neúspěšně rovněž prosazovala a KSČM pro něj hlasovala.
Poslanec ČSSD Antonín Seďa podotkl, že se nynějším výzvám odborů ke zvýšení platů nediví. Poukázal ale taky na to, že v letech 2014 až 2016 se platy v sociálních službách zvýšily o 16,5 procenta. Upozornil dále na materiál, podle něhož by platy mohly růst variantně od pěti procent do 23 procent. Pokud by ministerstvo práce a sociálních věcí dalo avizovaných 200 milionů korun, potřebovalo by prý dalších 229 až 962 milionů korun. "Problematiku navýšení platů v sociálních službách musí řešit celá vláda, zejména ministerstvo financí," řekl Seďa.
Podle poskytovatelů péče a odborářů kvůli malým odměnám kvalifikované síly ze sociálních služeb odcházejí, chybí až 10 tisíc pečovatelů a sester. Hrozí tak omezení péče o seniory a postižené. Pečovatelé v sociálních službách nebo domácnostech seniorů si podle informačního systému o průměrném výdělku loni vydělali v průměru 19.058 korun hrubého i s odměnami a všemi příspěvky.
Už koncem dubna plénum požádalo kabinet o to, aby kritickou personální situaci v sociálních službách řešil, projednal výrazné navýšení platů, zajistil na ně dostatek peněz v rozpočtu a zahájil systémovou změnu financování. I dnešní debata trvala podobně jako před měsícem asi dvě hodiny.