Podezření: lídr TOP 09 Tůma načerno pronajímal obecní byt

Domácí
22. 10. 2010 11:55
Zdeněk Tůma. Pan Čistý, který načerno pronajímal obecní byt?
Zdeněk Tůma. Pan Čistý, který načerno pronajímal obecní byt?

Bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma, kterého TOP 09 vytáhla jako novou čistou tvář na pražského primátora, se mohl před lety obohacovat na úkor Prahy. Podle informací, které se on-line deníku TÝDEN.CZ podařilo získat, radnice na Praze 2 před lety řešila Tůmův pronájem obecního bytu.

Případ se odehrál v době, kdy už byl Tůma guvernérem ČNB se statisícovými příjmy a bydlel v bytě, který mu banka nabídla. Za něj podle svých slov platil měsíčně 25 tisíc korun. Ve stejné době měl ale Tůma přidělen i obecní byt na Praze 2 a existuje vážné podezření, že ho načerno pronajímal, zřejmě cizincům. Když radnice vše prověřila, Tůma musel byt vrátit.

Tůma jako lídr TOP 09, vítěze pražských voleb, nyní vyjednává budoucí koalici na magistrátě. Popírá, že by byt pronajímal, a navíc tvrdí, že ho obci vrátil sám. "Není to pravda, nic jsem nepronajímal. Bylo tam kdysi nějaké udání, které se prověřovalo. Možná vyplývalo z toho, že byl byt většinou prázdný. Měl jsem tehdy ještě byt v Londýně. Nevím o tom, že by existoval záznam," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Tůma.

Bytová komise zasahuje

"Ano, tento případ jsme řešili na bytové komisi. Pamatuji si na to. Byli jsme se tam podívat a skutečně jsme zjistili, že pan Tůma ten byt pronajímá. Poté jsme ho vyzvali, aby byt vrátil," tvrdí ale někdejší člen bytové komise na Praze 2 Karel Vitoušek.

A potvrdila to i radnice. "Nájemník převzal výzvu k předání bytu 15. 8. 2001 a byt předal 30. 10. 2001. Žádné odškodnění městská část Praha 2 nepožadovala, ani neuplatňovala jinou sankci," řekl šéf právního odboru Jan Bureš. Podle radnice Tůma žádal o možnost pronajímat byt, ale z odpovědi právního oddělení vyplývá, že požehnání od radnice nedostal. Pokud ho tedy pronajímal, pak tajně a na černo.

Zdeněk Tůma s místopředsedou TOp 09 Miroslavem Kalouskem (vpravo).Na případ si pamatuje i další z členů bytové komise, která musela v případu tehdy vysoce postaveného bankéře zasáhnout. "Tůma pak přišel celou věc žehlit ke starostovi. Chtěl si byt nechat nebo problém smazat, ale už to nebylo možné. Vědělo o tom mnoho lidí," řekl další z členů komise, který si nepřál zveřejnit své jméno. Tvrzení, že se Tůma snažil celou věc řešit přímo se starostou, ovšem není možné potvrdit, protože Michal Basch, který v tu dobu stál v čele městské části, předloni zemřel.

Není to pravda?

"To není pravda. Byt jsem obci sám vrátil, když jsem se dotázal a zjistil, že nebude možné můj a manželčin obecní byt vyměnit za jeden větší. Nepamatuji si, že by mě obec k něčemu vyzvala. Je to lež. Byl jsem prověřený na "přísně tajné" Národním bezpečnostním úřadem, určitě bych nemohl nic načerno pronajímat, o prověrku bych tím přišel. A byt jsem vracel zrekonstruovaný za své peníze. Kolik lidí by to v této republice udělalo stejně?" brání se Tůma.

Bývalý bankéř získal obecní byt už v roce 1991, vrátil ho v roce 2001. Pronajímat ho tedy mohl i několik let. Svědčí o tom i dokument, který má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici. Totožný protokol má ve spisech založený i radnice. Sepsalo ho bytové oddělení v roce 2001 a technik telefonní společnosti v něm popisuje, že už v roce 1998 v bytě u Tůmy bydlela nájemnice původem ze zahraničí. "Lámanou češtinou jsme se domluvili, že byt má pronajatý od ing. Zdeňka Tůmy, a dala mi na něj telefonní kontakt do zaměstnání a do druhého bydliště. V roce 1999 jsem zjistil od občanů domu, že jej pronajímá," píše se v protokolu.

"Nemohu vyloučit, že by u mě přespal někdo z ciziny. Měl jsem už tehdy hodně známých po světě, ale určitě to nebyl podnájemník," zpochybňuje toto svědectví Tůma.

Zdeňka Tůmu vyslala na pražský magistrát TOP 09 v čele s Karlem Schwarzenbergem (v popředí).Právě v roce 1999 Tůma přestoupil z Evropské banky pro obnovu a rozvoj do ČNB, kde se vzápětí stal viceguvernérem a v roce 2000 guvernérem. "Do svatby jsme s manželkou měli každý svoje bydlení. Po sloučení domácností jsem svůj obecní byt vrátil. Manželčin je na Praze 6 v unikátním "skleňáku" poblíž dejvického náměstí. Rádi bychom jej odkoupili, ale dům je památkově chráněný, takže z toho asi nic nebude. V současné době bydlíme na Praze 1 v budově, kterou vlastní banka. Byt je rozlehlý a platíme za něj měsíčně se službami pětadvacet tisíc korun. Rozhodně si chceme pořídit vlastní bydlení," řekl v roce 2004 časopisu Týden.

Ještě o dva roky později guvernéra s příjmy více než 200 tisíc korun měsíčně Hnutí na obranu majitelů realit kritizovalo, že jako vysoce postavený člověk využívá obecního bytu. Vlastní bydlení si pořídil teprve v roce 2006 a 2007. A jak již před nedávnem upozornil časopis Týden, Tůma opět využil "obecních" výhod. V září 2006 si od městské části Praha 6 pořídil sedmdesátimetrový byt se dvěmi malými lodžiemi za 476 tisíc korun a vyjednal si na něj ještě pětiprocentní slevu, takže zaplatil jen 7 tisíc korun za metr čtvereční. V červenci koupil s manželkou další, tentokrát mezonetový byt o velikosti 155 m2 s obří terasou v Praze 5 za tržní cenu - více než deset milionů korun.

Autor: Martina MackováFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ