Manipulace se zakázkami
Policie zahájila trestní řízení v kauze Drobil
17.12.2010 19:11 Aktualizováno 17.12. 21:35
Protikorupční policie ve čtvrtek zahájila v kauze údajných manipulací se zakázkami na Státním fondu životního prostředí trestní řízení. U výslechu na policii již byl končící ministr životního prostředí Pavel Drobil, v následujících dnech jej má následovat i premiér Petr Nečas. Informaci přinesl server Novinky.cz s tím, že policie případ šetří pro podezření ze spáchání trestného činu pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži.
Policie případ šetří na základě trestního oznámení, které podal odvolaný šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek. "Zároveň v této věci protikorupční policie zahájila na základě oznámení zmíněného muže 16. prosince úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži," řekla mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Michálek podle ní podal trestní oznámení na neznámé pachatele ze Státního fondu životního prostředí, ministerstva životního prostředí a některých společností. V případě obvinění a soudní dohry by možným pachatelům hrozily dva roky až osm let vězení.
Podle serveru Česká pozice podal Michálek trestní oznámení už v pondělí 13. prosince kvůli tendru na poradenskou firmu v hodnotě 80 milionů korun. Organizaci zakázky měla podle něj zajistit společnost DV Consult, a to tak, aby ji vyhrála poradenská společnost KPMG před firmou Mott MacDonald.
Z Michálkova podání podle serveru vyplývá, že oba konkurenti se údajně na výsledku tendru domluvili. Mott MacDonald měla podat nabídku v takové výši, aby mohlo zvítězit konsorcium KPMG. Vítěz měl získat zakázku za 80 milionů korun, přičemž podle Michálka hodnota zakázky se shodným předmětem plnění zadaná Státním fondem životního prostředí v prvním pololetí letošního roku činila 30 milionů. Rozdíl byl kromě ceny v tom, že původní veřejná zakázka měla být vypsána na tři roky, nová už na pět let. KPMG a možná i další osoby by tak podle Michálka mohly získat neoprávněný prospěch ve výši až 50 milionů korun.
Informace o zahájení prověřování kauzy serveru potvrdil i mluvčí protikorupčního útvaru Roman Skřepek, který doplnil, že někteří z účastníků už byli podat na policii vysvětlení. Drobil ve středu oznámil, že kvůli skandálu rezignuje. Nahrávky, které zveřejnila Mladá fronta Dnes, naznačují možné korupční jednání Drobilova poradce i možnou snahu ministra takové chování zakrýt. Podle deníku o věci delší dobu věděl i premiér Nečas, který ale nijak nereagoval.
Finanční machinace s prostředky Státního fondu životního prostředí se údajně měly dít i tak, že Drobilův poradce Martin Knetig oslovil více komerčních bank s následující nabídkou: Pokud se s bankou domluví na způsobu výplaty provizí za uložené miliardy Státního fondu životního prostředí, fond peníze převede z účtu u České národní banky do spolupracujícího peněžního ústavu.
V kauze jde ale i o stamilionové částky, které se podle odvolaného ředitele fondu Michálka chtěli pro ODS pokusit získat aktéři kauzy z údajně nadhodnocené zakázky na modernizaci pražské čistírny odpadních vod. Projekt má být financován z evropských fondů.
Server Novinky.cz uvedl, že dalšímu trestnímu oznámení čelí Nečas, Drobil a vedoucí úřadu vlády Lubomír Poul. Oznámení obdrželo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1, podal je rakouský občan českého původu Philipp Janýr.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.