Lovečtí psi nebudou moci při výcviku přijít do kontaktu s lovenou zvěří. Sněmovna dnes neschválila novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Znamená to, že zůstane zachován nynější stav, a liška tak bude ve cvičné noře od psa dál oddělena mřížkou.
V minulých měsících přitom dolní komora dvakrát schválila takové znění předlohy, které mřížku oddělující psa a lišku v podstatě odstraňovalo. Nejprve tak poslanci hlasovali loni v prosinci. Podruhé kontaktní norování podpořili v únoru, když přehlasovali Senát, který jim novelu právě kvůli norování vrátil. Do třetice se o uvedené otázce hlasovalo dnes, protože novelu sněmovně po Senátu vrátil i prezident.
Kdyby ho chtěla sněmovna přehlasovat, muselo by pro novelu ve znění umožňujícím kontakt psa s liškou hlasovat nejméně 101 poslanců. To se však nestalo - pro bylo jen 86 ze 174 přítomných poslanců.
Fakt, že dolní komora dnes předlohu neschválila, však znamená i to, že neuspěla celá novela, která řešila i mnoho jiných věcí než norování. Poslanci dnes totiž měli jen dvě možnosti, buď hlavu státu potřebnou většinou přehlasovat a znovu kontaktní norování schválit, nebo předpis neschválit vůbec, což se nakonec stalo.
Zákaz, který lze obejít
Majitelé norníků si ale stejně našli cestu, jak své psy připravit na souboj v přírodě. Na výcvik i na zkoušky jezdí do zemí, kde je norování bez mřížky oddělující lišku a psa povoleno. "Kdo chce mít psy připravené, jezdí na Slovensko nebo do Polska. Zkoušky na Slovensku jsou plné chovatelů, kteří mají místa dopředu předplacená. Další věcí je to, že pokud pes absolvuje zkoušky na kontaktu, on i jeho štěňata jsou cennější," řekl Jaroslav Kostečka, jednatel Českomoravské myslivecké jednoty.
Myslivci a chovatelé norníků jsou rozhodnutí podat kvůli kontaktnímu norování stížnost k Evropskému soudu do Štrasburku. "Obhájci bezkontaktního norování se odvolávají na evropskou směrnici o týrání zvířat. A tím argumentovali i někteří naši poslanci. Nám je ale zamezen výcvik a a příprava psů na praxi," argumentuje Kostečka.
Foto: archiv