Dlouhé jednání
Poslanci jednali 40 hodin, k hlasování se dosud nedobrali
02.11.2011 20:26 Aktualizováno 03.11. 06:03
Poslanecká sněmovna ve středu večer v prvním čtení přes kritiku opozice schválila příjmy, výdaje a schodek státního rozpočtu na příští rok. Schodek má podle návrhu klesnout proti letošku o 30 miliard na 105 miliard korun. Na schůzi o rozpočtu navázala schůze zabývající se škrty ve stavebním spoření a dalšími reformními zákony. Opozice pokračovala v obstrukční taktice, aby před čtvrtou hodinou ranní bylo jednání opět přerušeno. Nepřetržité rokování poslanců tak trvalo více než 40 hodin. V 9.00 jsou přitom hned na pořadu mimořádné schůze; v podvečer by měla pokračovat schůze o stavebním spoření.
Návrh státního rozpočtu podpořilo 102 přítomných koaličních poslanců. Opozice byla proti, spolu s ní hlasoval i bývalý poslanec koaličních VV Stanislav Huml. Návrh na vrácení rozpočtu vládě k přepracování nepadl.
Poslanci debatovali o rozpočtu zhruba od půl deváté dopoledne. U řečnického pultu se střídali hlavně opoziční poslanci a návrh kritizovali. Podle sociálních demokratů je rozpočet kromě jiného nerealistický a postavený na nesprávných číslech.
Návrh počítá s růstem ekonomiky v příštím roce o 2,5 procenta, který vychází z dubnové prognózy ministerstva financí. Podle aktuální prognózy však růst zpomalí na jedno procento.
Kalousek: Existuje riziko vleklé krize
Ministr financí Miroslav Kalousek upozornil také na problémy, které panují v eurozóně. "Nicméně vznikne-li finanční krize v eurozóně, a já se obávám, že riziko poměrně vleklé finanční krize tady existuje, bude překlopeno do krize poptávky, tedy krize hospodářské a malá otevřená exportní ekonomika tím nemůže býti nepostižena," varoval Kalousek.
Kalousek ve svém závěrečném slovu zkritizoval chování opozice a obsah jejích projevů k rozpočtu. Jak řekl, za celou dobu, co poslouchal debatu, nenabyl jiného názoru než toho, že chování opozice byla čistá obstrukce. "Já si nemohu myslet, že to byla seriózní rozpočtová diskuse," prohlásil.
Zdůraznil, že podle zákona sněmovna buď základní údaje rozpočtu schválí, nebo ho vrátí vládě k dopracování. Ani jeden z diskutujících se však podle jeho slov nepokusil dikci zákona naplnit. "Umíte jenom nadávat a zdržovat," vmetl Kalousek opozičním poslancům.
Rozpočet nyní dostanou k projednání sněmovní výbory. V nadcházejících týdnech se budou zabývat jednotlivými kapitolami, které jim náleží, a budou moci navrhovat přesuny peněz pouze uvnitř rozpočtu. O jejich návrzích i o návrzích jednotlivých poslanců se pak rozhodne při konečném schvalování rozpočtu v prosinci.
Jednání pokračuje
Sněmovna od 21.10 obnovila jednání o omezení státní podpory stavebního spoření, kterému kvůli obstrukcím ČSSD věnovala už téměř 15 hodin včetně uplynulé noci. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová chtěla umožnit další projevy zástupců sociální demokracie hned po schválení základních parametrů státního rozpočtu na příští rok. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka si ale vyžádal druhou hodinovou přestávku na jednání své frakce. Následně si dvacetiminutovou přestávku vyžádal klub KSČM. Přerušení využila ke svému jednání také vláda.
Po dvojí pauze pokračovali sociální demokraté tam, kde přestali před rozpočtovou schůzí. Poslanci opozice se pravidelně střídali za řečnickým pultem a důsledně využívali desetiminutový limit, aby jednání protáhli co nejdéle.
Nepotvrdil se původní předpoklad, že by jednání mohlo skončit už hodinu po půlnoci. Premiér Nečas potvrdil, že koaliční zákonodárci jsou ochotni jednat tak dlouho, dokud nebudou všechny reformní zákony vrácené Senátem prohlasovány. "Nepochybuji, že to prohlasujeme tak, aby reformy vstoupily v platnost. Kolegové ze sociální demokracie se třeba mohou stavět na hlavu. Což mimochodem nedokážou," prohlásil k opoziční obstrukční taktice premiér.
Po třetí hodině ranní byl seznam poslanců ČSSD, kteří mohli v diskusi vystoupit, vyčerpán. Následovala původně hodinová přestávka na jednání sociálních demokratů, jež byla ovšem po dohodě předsedů klubů zkrácena na půl hodiny. Potom sněmovna na návrh předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury schválila přerušení této schůze do 18 hodin. Koalice totiž neměla v té chvíli k dispozici potřebných 101 hlasů, nutných k přehlasování Senátu. Hlasování o zákoně o stavebním spoření, kterým se poslanci zabývají už od úterý, přijde tedy na řadu až dnes večer. Hned v devět hodin ráno jsou přitom již na programu mimořádné schůze.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.