Poslanci rozhodnou o vydání Romana Pekárka (dříve ODS) k trestnímu stíhání. Budou také schvalovat návrh státního rozpočtu pro příští rok se stomiliardovým schodkem. V návrhu programu schůze, která začne v úterý odpoledne, jsou v závěrečném schvalování například předlohy o legalizaci marihuany pro léčebné účely a o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).
Poslanci se budou zabývat rovněž zákony, které jim vrátil prezident Václav Klaus a Senát. K předlohám, jež vetoval prezident, patří zákon o podpoře kinematografie, který předpokládá, že státní fond by na podporu výroby filmů dostával až 300 milionů korun ročně, polovinu od komerčních televizí.
V návrhu programu schůze zatím není daňový balíček, který mimo jiné zvyšuje o procentní bod obě sazby daně z přidané hodnoty a je podmínkou pro přijetí státního rozpočtu. Senát se bude předlohou zabývat na schůzi, která začne ve středu. Pokud ji vetuje, jak se očekává, byla by po uplynutí zákonné lhůty na program zařazena.
Vydání Pekárka, kterého poslal soud nepravomocně na šest let do vězení pro korupci, podpořil mandátový a imunitní výbor. Očekává se, že sněmovna je potvrdí a řízení bude moci pokračovat u odvolacího soudu. Pekárek se podle obžaloby dopustil korupce jako bývalý kolínský místostarosta při prodeji městských pozemků.
U státního rozpočtu už poslanci hlavně hlasy vládní koalice schválili jeho příjmy, výdaje, deficit a vypořádání. Na nadcházející schůzi poslance čeká druhé čtení, při kterém je možné navrhovat přesuny peněz uvnitř rozpočtu a jeho závěrečné schvalování. Konečné rozhodování se ale může uskutečnit až po definitivním schválení daňového balíčku.
Návrh programu sněmovní schůze čítá zhruba 160 bodů. V úvodním kole by se poslanci mohli zabývat například takzvanou finanční ústavou, která by zavedla postihy politiků za nadměrné zadlužování. V závěrečném schvalování jsou také novela, která by umožnila straně LIDEM vytvořit poslanecký klub, nebo předloha, jež by zvýšila platy ústavním činitelům a soudcům.