Postižené regiony vyžadují podle Babiše individuální přístup

Domácí
29. 1. 2019 13:45
Premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš.

Mezi strukturálně postiženými regiony panují podle premiéra Andreje Babiše (ANO) rozdíly, je třeba zvolit individuální přístup. Babiš to v úterý uvedl při senátním veřejném slyšení k situaci v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji. Asi nejhůře je na tom podle premiéra Karlovarský kraj kvůli chybějící dálnici a s tím souvisejícímu nezájmu investorů, nejlépe Moravskoslezský.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) uvedla, že loni bylo ve vládním programu RE:START na hospodářskou přeměnu uvedených tří krajů k dispozici 12 miliard korun. Dalších šest miliard korun z unijních fondů bude poskytnuto na školství, zdravotnictví, životní prostředí a infrastruktury.

Samy regiony si podle ministryně musejí určit strategické projekty, které povedou k reálné změně. "Určitě to nejsou rekonstrukce kapliček a místních komunikací, to musí být strategické projekty typu Karlovarský kraj - dálnice, vysoké školství, Ústecký kraj - boj s chudobou, boj s nepřizpůsobivými, abychom je lépe začleňovali do společnosti," řekla Dostálová. V případě Moravskoslezského kraje se už díky bezpočtu projektů z Ostravska stává metropolitní oblast.

Babiš uvedl, že se chystá zákon o zrušení investičních pobídek pro budování montoven, na kterých stát za 15 let vyplatil 50 miliard korun. Podporovat chce nyní investice s přidanou hodnotou. Premiér také zmínil to, že se kraje včetně regionů díky programu RE:START "mají celkem dobře, řekl bych i skvěle". "Jsou na tom finančně podstatně líp než stát, který je zadlužený. Od roku 2013 do roku 2017 dostaly kraje navíc 17,7 miliardy korun. Za rok 2018 to bude 8,5 miliardy," řekl premiér.

Karlovarský kraj podle něj dostal 629 milionů korun, Ústecký 1,52 miliardy a Moravskoslezský 1,76 miliardy korun v letech 2013 až 2017. Moravskoslezský kraj podle předsedy vlády žádné peníze, které žádá, nedostane. "My vám žádné nedáme, protože jich máte víc než dost," dodal.

Podle kritiků, mezi něž patřil i předseda Senátu a bývalý teplický primátor Jaroslav Kubera (ODS), však samotné investice nic nevyřeší. Podle předsedy senátního výboru pro územní rozvoj Zbyňka Linharta (za STAN) se navzdory investicím nedaří vyrovnávat rozdíly mezi kraji. Nejproblematičtějším regionem je Ústecký kraj kvůli nejvyšší nezaměstnanosti, zadluženosti i poklesu hrubého domácího produktu na jednoho obyvatele z 96 procent na 72 procent za uplynulých 23 let.

Od účastníků slyšení zaznívala kritika činnosti vládního zmocněnce pro postižené regiony Jiřího Ciencialy, jehož agendu se vláda rozhodla postupně převést na ministerstvo pro místní rozvoj. Někteří požadovali také daňové prázdniny pro podnikatele v regionech. Podle Dostálové je to ale v kompetenci ministerstva financí.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Pryček Vladimír

Další čtení

ČR si připomněla konec 2. světové války, prezident mluvil i o válce na Ukrajině

Domácí
8. 5. 2025

V olomoucké zoo se narodilo šest kolouchů vzácného jelena siky vietnamského

Domácí
8. 5. 2025
Senát Parlamentu České republiky, horní komora Parlamentu, Valdštejnský palác a zahrada

Slavíme. Otevírají se nepřístupná místa. I ta pro královnu a císaře

Domácí
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ