Režim na hranicích s Německem se nezmění, ujistil Hamáček

Domácí
18. 7. 2018 17:30
Poslanci ČSSD: zleva stojící Jan Hamáček, Petr Chvojka, Alena Gajdůšková a Kateřina Valachová.
Poslanci ČSSD: zleva stojící Jan Hamáček, Petr Chvojka, Alena Gajdůšková a Kateřina Valachová.

Německo neplánuje kvůli nelegální migraci měnit režim na hranicích s Českem. Po telefonátu s německým ministrem vnitra Horstem Seehoferem to na Twitteru uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Se svým německým protějškem se shodl na potřebě chránit vnější hranice Evropské unie. Bavorsko, které je jednou ze dvou německých spolkových zemí sousedících s Českem, chce kontrolovat německo-rakouské a německo-české hranice s cílem zamezit nelegální migraci.

"Hovořil jsem dnes telefonicky s německým ministrem vnitra Seehoferem. Ujistil mě, že Německo neplánuje změny režimu na našich hranicích. Shodli jsme se, že klíčová je ochrana vnějších hranic EU. Dohodli jsme se, že Horst Seehofer přijede do Prahy, kde boj proti nelegální migraci probereme," napsal Hamáček.

Seehofer v minulosti hovořil o možnosti vytvoření tranzitních center na německých hranicích, v nichž by úředníci zastavovali ty žadatele o azyl, za jejichž azylové řízení je odpovědná jiná země EU. Tyto žadatele by Německo vracelo do země, v níž by měli žádost o azyl podat. Podle Seehoferova plánu měla centra vzniknout na hranici Bavorska s Rakouskem, přes níž přichází většina migrantů směřujících do Německa.

Bavorsko zároveň zřídilo vlastní pohraniční policii, která by měla kontrolovat migranty na hranicích s Rakouskem a s Českem. Bavorská pohraniční policie ale podle Seehofera bude moci kontroly provádět jen s povolením spolkových úřadů nebo na jejich žádost. Samostatně bavorská zemská policie nebude smět nikoho z hranic vracet.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Šimánek Vít

Další čtení

Foto ze zásahu policistů v Českých Budějovicích

Dívky se topily ve Vltavě, jedna je ve vážném stavu. I policisté měli problémy

Domácí
Aktualizováno: 18. 1. 2026 00:19
ilustrační foto

Jak to bude se zálohováním PET lahví a plechovek? Vláda chce návrh zamítnout

Domácí
17. 1. 2026
ilustrační foto

Hotely a penziony v Bedřichově i okolí jsou před Jizerskou 50 zcela obsazené

Domácí
17. 1. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ