Rok Krnáčové. Řešila opencard, Blanku i rozpad koalice

Domácí
25. 11. 2015 06:20
Adriana Krnáčová.
Adriana Krnáčová.

Za rok ve funkci pražské primátorky, který uplyne 26. listopadu, se musela Adriana Krnáčová vypořádat s řadou potíží. Kromě těch, které převzala po předchůdcích, se musela potýkat s problémy v koalici i ve vlastním hnutí ANO. A nedávno se pražská koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) definitivně rozpadla. Primátorka tak ve zbytku volebního období nemá jisté pokračování v úřadu.

Krnáčovou do čela Prahy vyneslo vítězství hnutí ANO v komunálních volbách v říjnu 2014. Po dojednání koalice byla zvolena hlasy všech 33 koaličních zastupitelů, což byla nejtěsnější většina v pětašedesátičlenném zastupitelstvu. Po svém zvolení tato první žena v čele Prahy řekla, že největším úkolem bude obnovit důvěru lidí v pražský magistrát.

"Chtěla bych, abychom tu za čtyři roky měli moderní, transparentní a přívětivou radnici bez vazeb na temnou minulost," dodala.

Právě dědictví té podle jejích slov temné minulosti přineslo nové primátorce nejvíce práce. Musela se potýkat s problémy kolem karty Opencard, stavebních předpisů, sídla magistrátu a především nedokončeného tunelového komplexu Blanka.

Asi největším oříškem byl tunel Blanka za 43 miliard a Krnáčová si během jednání o jeho dokončení nebrala servítky. Poté co kvůli poškozeným kabelům padl březnový termín jeho otevření, se ostře pustila do firem, které tunel stavěly. Dodavatele dokonce označila za "debily", ve svém emotivním vystoupení v březnu řekla, že za problémem stojí "zločinecké spolčení, které chce pravděpodobně z Prahy vytáhnout co nejvíc peněz". Situace se však nakonec uklidnila a přes řadu stále nevyřešených sporů byl komplex v září otevřen.

Řešení dalšího vleklého sporu, údajně nevýhodného pronájmu Škodova paláce pro sídlo magistrátních úředníků, Krnáčovou málem stálo funkci. Kvůli výběru právní kanceláře pro spor o nájemné čelila hlasování o odvolání, které prosadila opozice. Na veřejnost se totiž dostala emailová komunikace mezi primátorkou a majitelem paláce, firmou Copa Retail, na základě jehož předvýběru si Praha zvolila právní zastoupení. Po odhalení tajné domluvy město smlouvu s právníky rozvázalo.

Babišova pomoc

Krnáčová musela řešit i neshody uvnitř hnutí ANO, jehož členkou se stala počátkem letošního roku. Neshody dokonce v srpnu vyústily v to, že klub hnutí vyjádřil Krnáčové nedůvěru - ovšem jen nakrátko. Do sporů se vložil předseda hnutí Andrej Babiš, po jehož zásahu se Krnáčová udržela v primátorské funkci, dostala ovšem za úkol lépe komunikovat. Byl to právě on, kdo Krnáčovou do pražské komunální politiky přivedl, když ji prosadil do čela kandidátky pro komunální volby v Praze.

Podle některých spekulací byly jednou z příčin napětí v pražské ANO vztahy mezi Krnáčovou a předsedkyní pražské organizace Radmilou Kleslovou. Právě údajný spojenec Kleslové, předseda magistrátního klubu ANO Michal Hašek, Krnáčové vytýkal, že nedostatečně komunikuje dovnitř hnutí. Kleslová nedávno na funkci pražské šéfky ANO rezignovala a nahradil ji ministr obrany Martin Stropnický, který označil za svůj hlavní cíl vzkříšení pražské koalice.

Paradoxně Stropnického syn Matěj ze Strany zelených byl jedním z důvodů napětí v pražské koalici. Jako zástupce Trojkoalice se po volbách stal náměstkem Krnáčové. Letos v únoru zastupitelé ANO a ČSSD žádali jeho odchod poté, co nehlasoval s koalicí. Spory vyvrcholily v srpnu, kdy radní neschválili ani jeden z klíčových materiálů, které Matěj Stropnický předložil, a připravili ho o kompetence. ANO a ČSSD opět žádaly Trojkoalici o jeho odvolání. Neudržitelná situace nakonec eskalovala v odvolání čtyř radních, kromě Stropnického a Haška i dvou radních ČSSD. Krátce poté se koalice rozpadla.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ