Rozhodně komparz nehledáme, zní z Hradu ohledně ceremoniálu

Domácí
26. 10. 2016 16:30
Prezident republiky Miloš Zeman.
Prezident republiky Miloš Zeman.

Hrad odmítá, že by zval cíleně na oslavy 28. října na Hrad bývalé poslance, aby se zaplnila kapacitu sálu. Řekl to šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Někteří politici a osobnosti v posledních dnech oznámili, že na Hrad na oslavy 28. října nepůjdou kvůli aféře kolem Jiřího Bradyho, která rozdělila českou politickou scénu. Proti prezidentovi Miloši Zemanovi se postavili i někteří lidé, kteří dosud platili spíše za jeho spojence. Rovněž vleklá kauza Peroutka stále nemá konce. Hrad požádal o odložení exekuce, kvůli nezaplacené pokutě. 

Jiří Brady.Účast na předávání letošních státních vyznamenání nejprve odřekla část rektorů vysokých škol. Stejně jako loni reagovali na to, že pozvánku na Hrad nedostali názoroví odpůrci Zemana. Počet omluvenek prudce narostl koncem minulého týdne v reakci na spor, zda Zeman určil jako podmínku pro udělení Řádu T. G. M. Jiřímu Bradymu zrušení schůzky jeho příbuzného, ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), s dalajlamou.

Na oslavách státního svátku na Pražském hradě budou zcela chybět zástupci vládní KDU-ČSL. Nepřijdou ani zástupci TOP 09 a ODS, na Hrad se nechystají ani někteří sociálnědemokratičtí zástupci. S účastí naopak počítá premiér Bohuslav Sobotka a s ním i většina poslanců a ministrů ČSSD.

Svou účast ale vyloučil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, který označil tuto situaci za nemravnou. Na Hrad ale zamíří většina politiků hnutí ANO. Výjimkou je eurokomisařka Věra Jourová. Také předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se hradních oslav nezúčastní, svou nepřítomnost však zdůvodnil tím, že se chce věnovat svým dětem. Babiš nebyl na této oslavě ani v minulých letech.

Andrej Babiš se oslav na Hradě nezúčastní.Na Hrad nepřijdou ani další veřejní činitelé, kteří původně s účastí počítali. Ke své nepřítomnosti se však nechtějí nijak veřejně vyjadřovat.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se akce zúčastní, ale zároveň kritizoval postup Hradu v Bradyho případě, z kritiky nevynechal ani prezidenta. Vždy byl přitom řazen k osobám, které mají k Zemanovi blízko. Kritika Hradu zazněla i z církevních řad. Zatímco pražský arcibiskup Dominik Duka se na Hrad chystá, účast vyloučil plzeňský biskup Tomáš Holub. K neúčasti vyzvali i kardinál Miloslav Vlk a katolický kněz Tomáš Halík.

Kvůli množství omluvenek se v médiích začaly objevovat informace, že hradní sály zůstanou při oslavách nenaplněny. Exposlanec za TOP 09 Jan Husák na svém Facebooku v úterý zveřejnil pozvánku na recepci, která se bude konat po udílení vyznamenání. Doručena mu podle něj byla v úterý a v minulých letech ji jako bývalý poslanec neobdržel. Ve svém vyjádření spojil pozvání s tím, že Hrad "hledá komparz, kde se dá".

Rozesílá pozvánky ve velkém

Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta.Forejt odmítl, že Hrad začal "pod tlakem" rozesílat další pozvánky a že by mezi pozvané zařadil kategorii exposlanců. Řekl, že pozvání Husáka si vyžádal jeden z partnerů recepce, kterým je Národní vinařské centrum a Vinařský fond. "Rozhodně komparz nehledáme," poznamenal a podobné zprávy označil za hysterické reakce a za pálení čarodějnic. Pokud byli někteří bývalí poslanci pozváni, stalo se tak podle něj na základě jejich jiné funkce nebo členství v některém spolku.

O nenaplněnost sálu nemá obavu ani hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj bylo pozváno řádově několik set lidí. Kolik přesně bych se jich mělo zúčastnit, nechtěl Forejt ani Ovčáček komentovat. Podle Forejta se mohli účastníci do středy omluvit. Seznam proto uzavře teprve večer.

Do Vladislavského sálu, kde se odehrává udělování vyznamenání, jsou podle Ovčáčka zváni oceňovaní a jejich rodinní příslušníci, nejvyšší ústavní činitelé, předseda a členové Ústavního soudu, akademičtí činitelé, církevní hodnostáři, členové diplomatického sboru nebo zástupci armády. Informací, kolik lidí se účastnilo loňské akce, prý mluvčí nedisponuje.

"Pozvánka do Vladislavského sálu je i pozvánkou na recepci, ale neplatí to opačně," řekl Ovčáček. Recepce se koná ve Španělském sále a v přilehlých prostorách. Na tu dostává pozvánku vyšší počet lidí, i třeba podnikatelé, novináři nebo další politici.

Hrad požádal o odložení exekuce

Miloš Zeman.Kancelář prezidenta republiky podala návrh na odložení exekuce kvůli pokutě za nerespektování rozsudku v kauze novináře Ferdinanda Peroutky. Informaci, kterou uvedla Česká televize, potvrdil mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Návrh ale podle ČT zatím nemá vliv na čtvrteční lhůtu splatnosti, bude ho posuzovat soudní exekutor.

Exekutor uložil v pondělí prezidentské kanceláři zaplatit za nerespektování rozsudku v kauze novináře Ferdinanda Peroutky pokutu sto tisíc korun. Na zaplacení Hrad dostal čas tři dny. Pokud by částku neuhradil, exekutor by mu mohl obstavit účet.

Terezie Kaslová, vnučka Ferdinanda Peroutky.Peroutkově vnučce Terezii Kaslové přiznaly soudy nárok na omluvu za to, že Zeman označil jejího děda za autora článku "Hitler je gentleman". Hrad se však ve stanovené sedmidenní lhůtě od právní moci rozsudku pražského městského soudu neomluvil, a Kaslová proto na prezidentskou kancelář podala návrh na exekuci formou ukládání pokut.

Ty mají prezidentskou kancelář donutit k omluvě. Hrad by mohl dostávat pokuty opakovaně, dokud by verdiktu nevyhověl. Právník František Vyskočil ale už dříve uvedl, že Kaslová podá návrh jen jednou.

Ze závažných důvodů je možné exekuci odložit či přerušit. "Zejména požádá-li povinný o posečkání splnění povinnosti a lze-li z jeho chování mít důvodně za to, že splní svoji povinnost nejpozději ve stejné lhůtě, v jaké může být provedena exekuce, a nehrozí-li, že účel exekuce tím bude zmařen," uvádí správní řád. Bez požádání povinného je možné odklad schválit v případě, že se prověřují skutečnosti rozhodné pro zastavení exekuce.

Hrad se má omluvit jednak osobním dopisem zaslaným Kaslové, jednak vyvěšením omluvy na svém webu po dobu 30 dnů. Existenci článku "Hilter je gentleman" se Hradu nepodařilo doložit, podle historiků jej Peroutka nenapsal. Zeman i nadále trvá na tom, že text četl, a že se proto těžko může omlouvat za to, že článek neexistuje.

Prezidentova chyba

Peroutkovi přisoudil také výrok "nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky", jehož autorem je ve skutečnosti novinář Jan Stránský. Za tuto chybu ale soud omluvu nenařídil, stejně jako za úvahu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením. Za prezidentovy výroky se má podle rozsudku omluvit Česká republika prostřednictvím prezidentské kanceláře, nikoli Zeman, který výroky vyřkl při výkonu funkce, a ne jako soukromá osoba. I uloženou pokutu má proto zaplatit stát.

Kauzou Peroutka se bude zabývat ještě Nejvyšší soud, protože jak Kaslová, tak i prezidentská kancelář podaly dovolání. Hrad zdůvodnil krok tím, že přenesení odpovědnosti z prezidenta na ČR by mohlo být precedentem a proti Česku by mohla směřovat řada žalob. Kaslová se zase chce domoci omluvy ve větším rozsahu. Hrad žádal o odklad omluvy, dovolání ale odkladný účinek nemá.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Krumphanzl Michal/Glück Dalibor/Šimánek Vít/Šulová Kateřina/Deml Ondřej

Další čtení

Policisté ze střelby na fakultě se sešli s obětmi. Emotivní, plné vděku

Domácí
26. 3. 2025

Nebezpečná nákaza se blíží: Stát zavádí preventivní opatření

Domácí
26. 3. 2025

Kodaň vítá americké rozhodnutí změnit podobu chystané návštěvy Grónska

Domácí
26. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ