Hned, co ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) oznámil svou rezignaci, média začala spekulovat, jaký nový post obsadí. Zřejmě bude mít na výběr. S ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) Vondru pojí přátelský vztah. Šéf diplomacie nevyloučil, že by exministr mohl zastávat funkci velvyslance v Kanadě. Američani by si zase možná přáli Vondru dosadit do NATO.
Moskva, Londýn nebo Ottawa? Vondra si možná z těchto tří metropolí vybere nové bydliště. V Kanadě je mimořádným zplnomocněným velvyslancem od roku 2008 Karel Žebrakovský. V Ruské federaci zase velvyslanectví od roku 2010 vede Petr Kolář. Oba by však podle některých spekulací měli svoje funkce opustit. V roce 2013 by pak mohl na postu velvyslance v Londýně skončit také Michael Žantovský. A Vondrovi by se tak otevřely dveře na všechny tři úřady. "V tuto chvíli nemůžeme potvrdit informace, že by končili na ministerstvu zahraničních věcí. My nekomentujeme změny na velvyslaneckých postech, dokud nejsou finalizovány," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Karel Šrol z tiskového oddělení ministerstva zahraničí.
"O tom jsme nejednali, prozatím," odpověděl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) on-line deníku TÝDEN.CZ na otázku, zda by Vondra mohl usednout do křesla po Karlu Žebrakovském. "Vondra může cokoliv. Může jít do Evropské unie, unie mu nevadí. On by tam mohl zaujmout nějakou exekutivní funkci. Může jít do čela Severoatlantické aliance. Určitě by nebylo správné ho odmazat s tím, že je za ním kauza ProMoPro," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Vondrův bývalý kolega ze senátorského klubu ODS Jaroslav Kubera. Podle jeho mínění o Vondrovi jistojistě uslyšíme, své záměry s ním má prý určitě sám premiér Petr Nečas (ODS). "Byla by škoda ho v dobrém slova smyslu nevyužít. Byznysmenů je hodně, ale politiků málo. A on je politik s velkým P," dodal Kubera.
Náhradník Rasmussena?
Odstupující ministr obrany by podle mnohých mohl však obsadit také funkci generálního tajemníka Severoatlantické aliance. Ta se již brzy uvolní, příští rok totiž končí mandát generálnímu tajemníkovi aliance Andersi Foghu Rasmussenovi. "Alexandr Vondra je velmi zkušený diplomat. Na takovou funkci by asi měl," uznává místopředseda zahraničního výboru sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Jeho slova potvrzuje i Kubera. "To, že jsme malá země, neznamená, že bychom měli být přisedlí k zemi a že bychom se měli bát si o to říct. Třeba takové Lucembursko je ještě menší a má větší význam, než je jeho velikost. To není o velikosti země. Proč by neměl být Vondra v čele NATO? Proč by ne?" komentoval on-line deníku TÝDEN.CZ senátor.
Vondra byl několik let velvyslancem České republiky v USA. V letech 2001 a 2002 byl vládním zmocněncem pro přípravu summitu NATO v Praze. Podle depeše uveřejněné serverem WikiLeaks z března 2009 je Alexandr Vondra "největším spojencem Spojených států na české politické scéně". "Nevím, jaké vztahy má Alexandr Vondra se současnou americkou administrativou. Já jsem zaznamenal, že měl spíše blíže k republikánům než k demokratům. Ale to si netroufnu odhadnout," podotkl Hamáček. Nepopírá, že cesta Vondry do NATO a možná i do čela aliance nemusí být zavřená. "Samozřejmě, už za nějakou dobu se stane to, že bude možné, aby generálním tajemníkem NATO byl někdo z nových členských zemí. To je možné. Otázka je, jestli už ten čas přišel nebo ne. Já se přiznám, že tohle neumím odhadnout," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Hamáček.
Vondra však na židli v čele Severoatlantické aliance nepomýšlí. "Zchlaďte hlavy. O ničem takovém neuvažuji," odpověděl na dotaz on-line deníku TÝDEN.CZ, zda by měl o funkci zájem.
O své rezignaci informoval Vondra ve středu. "Rezignuji k 7. prosinci. Ministr kromě důvěry premiéra potřebuje dvě věci - kompetenci a důvěru voličů. Senátní volby ukázaly, že dostatečnou důvěru voličů nemám," vysvětlil Vondra. Rozhodnutí prý nebylo spontánní, přišlo už po prohraných senátních volbách. V podání demise ho zdržel premiér a situace na ministerstvu.
Čemu se teď bude věnovat, Vondra neprozradil. "Těším se, že budu těch pár týdnů před Vánoci s rodinou," oznámil novinářům.
Stará kauza
Není pochyb, že Vondru potopila především kauza ProMoPro. V době českého předsednictví Evropské unii byl jako vicepremiér pro evropské záležitosti odpovědný za předraženou zakázku na audiovizuální služby. Policie se domnívá, že společnosti Česko vyplatilo o stamiliony korun více. Kromě voličů přišel Vondra navíc i o místo ve vedení občanských demokratů. O jeho odchodu z rezortu obrany se proto spekulovalo delší dobu.
Nyní však vyvstávají otázky, kdo Vondru nahradí. ODS by se prý nebránila, kdyby si tento rezort vyměnila s koaličním partnerem LIDEM za ministerstvo dopravy. "Zbrojní průmysl, to je něco děsivého v celém světě, to není žádná česká specialita. S tím jsou problémy od USA po Čínu. Vždy je tam nejsilnější lobby, která existuje. Jsem velmi zvědav, kdo na ministerstvo obrany půjde," komentoval situaci Kubera.