Šéfové ODS a ČSSD jednali s premiérem Janem Fischerem o tom, koho vyslat do Bruselu jako eurokomisaře. Podle stranických mluvčích se dohodli, že výsledky nezveřejní. Nikdo nechtěl ani říci, zda již jednání skončilo. Fischer přišel s návrhem, aby se příštím eurokomisařem stal guvernér centrální banky Zdeněk Tůma.
Premiér Fischer se post eurokomisaře snaží vyřešit nečekaným tahem. Poté co definitivně odmítl, že by jím mohl být on, navrhl, aby se do Bruselu stěhoval guvernér centrální banky Tůma. Jenže - ODS se postavila proti, sociální demokraté uvedli, že řešení je to překvapivé, avšak neodmítá je, ačkoli doposud preferovali Vladimíra Špidlu. Vláda by měla rozhodnout o eurokomisaři v pondělí.
"O této nominaci (Tůmy) premiér Jan Fischer informoval prezidenta republiky Václava Klause i předsedy ODS a ČSSD Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka," uvedl vládní mluvčí Roman Prorok. Tůmu prý Fischer oslovil už 2. listopadu pro případ, že by politické strany nedospěly ke shodě na společném kandidátovi.
Tůma není náš
"Tůma není a nebude kandidátem ODS," reagoval na Tůmovu kandidaturu Topolánek. Postěžoval si na to, že s ním premiér, kterého do čela vlády navrhl, málo komunikuje. "Okolí premiéra se zoufale snaží udělat z toho bramboračku. Tak znovu. Ne, ne, ne," sdělil on-line deníku TÝDEN.CZ expremiér.
ČTĚTE TAKÉ: Průzkum: Do Bruselu ne, vzkazují Češi Fischerovi
Fischer do Bruselu chtěl, tvrdí šéf ODS Topolánek
ČSSD chtěla zase od Fischera slyšet, kdo by Tůmu nahradil. ČSSD zdůraznila, že v době ekonomické krize jde o klíčový post. "Post guvernéra ČNB je zvláště v době krize klíčový. Proto musí premiér říci i plán B, tedy koho navrhuje místo Tůmy na jeho pozici," uvedl mluvčí sociálních demokratů Petr Dimun. Tůmovi má totiž v čele centrální banky stát až do poloviny února 2011.
Předpoklady má
Vizitka Zdeňka Tůmy |
Narodil se 19. října 1960 v Českých Budějovicích. Vystudoval VŠE, postgraduální studium absolvoval v Ekonomickém ústavu ČSAV (1992). Po ukončení studia pracoval na VŠE, v roce 1986 nastoupil do Prognostického ústavu ČSAV, pak byl poradcem ministra průmyslu a obchodu, poté tři roky hlavním ekonomem Patria Finance. Od února 1999 působil jako viceguvernér a od prosince 2000 je guvernérem ČNB. Je podruhé ženatý, v dubnu 2001 se mu narodila dvojčata Daniel a Alžběta. |
Fischerovo rozhodnutí naopak přivítal prezident Václav Klaus, který se s premiérem setkal po návratu ze Spojených států. "Prezident je velmi rád, že se Jan Fischer rozhodl zůstat ve své premiérské funkci. I prezident republiky je přesvědčen, že tato vláda má svůj mandát dotáhnout do řádných voleb," uvedl prezidentův mluvčí Radim Ochvat.
CELÉ VYJÁDŘENÍ MLUVČÍHO VLÁDY ČTĚTE ZDE
Mirek Topolánek podle serveru iDnes.cz mluví o tom, že by Tůmu v čele ČNB nahradil současný člen bankovní rady Pavel Řežábek. Jeho současný post by pak obsadil hradní kancléř Jiří Weigl. Topolánek to označil za "hradní hru, kterou nebude hrát". Klausův mluvčí Radim Ochvat řekl, že je to nesmyslná konstrukce.
Pilip dalším kandidátem?
Na seznam kandidátů na eurokomisaře přibývají nová jména pomalu denně. Další jméno zaznělo od europoslance Jana Březiny (KDU-ČSL). "Místo panikaření s Fischerem by vláda měla vsadit na Pilipa," doporučuje Březina někdejšího ministra školství a posléze financí. Ivan Pilip byl v devadesátých letech členem ODS, v roce 1997 spoluzakládal Unii svobody.
Podle Březiny se současné vyjednávání o možném eurokomisaři zvrhává v nedůstojnou frašku. To, že by se komisařem stal Fischer, označuje lidovecký europoslanec za "hurádohodu" ODS a ČSSD. Předností Pilipa mají být jeho zkušenosti, znalost cizích jazyků a také to, že by byl přijatelný pro nejsilnější frakci Evropského parlamentu, tedy Evropskou lidovou stranu.
O své kandidatuře jedná o víkendu i ekonom Jan Švejnar, kterého navrhla Strana zelených. Dnes se sešel s předsedou KDU-ČSL Cyrilem Svobodou. "Na schůzce předseda KDU-ČSL konstatoval, že kandidátem jeho strany je Pavel Svoboda. Ukáže-li se, že nemá v dalších kolech šanci na vládní nominaci, pak předseda KDU-ČSL po projednání s vedením strany vyslovuje podporu Janu Švejnarovi," sdělila ČTK mluvčí lidovců Martina Kaderová.
Ti, o kterých se už mluvilo: |
Vladimír Špidla Dosavadního komisaře prosazuje ČSSD. Opozice ho často kritizuje za to, že je málo výrazný. Pro ODS je jako kandidát nepřijatelný. Alexandr Vondra Pavel Svoboda Vladimír Remek Někdejšího prvního československého kosmonauta a současného europoslance navrhuje KSČM. Vladimír Dlouhý Někdejší komunista a bývalý ministr průmyslu a obchodu v Klausově vládě. Jeho kvality uznává i Fischer. Jméno někdejšího ministra dnes navrhl lidovecký europoslanec Březina. Není jisté, zda má vůbec nějakou podporu. Na premiérovi se shodla ODS a ČSSD, Fischer však o post v Bruselu nestojí, jak se opakovaně vyjádřil. Média dlouho spekulovala o tom, že by se Topolánek stal komisařem pro energetiku. Topolánek to odmítl. Marek Mora Náměstek ministra pro evropské záležitosti Štefana Füleho. Proti němu jsou však sociální demokraté. |
Foto: Jan Schejbal, ČTK, Robert Zlatohlávek