Šéf ČSSD objíždí kvůli vládě regiony. Prý jen vysvětluje

Domácí
14. 5. 2018 20:53
Jan Hamáček, šéf ČSSD.
Jan Hamáček, šéf ČSSD.

Předseda ČSSD Jan Hamáček bude objíždět regiony, aby je seznamoval s výsledky jednání o vstupu do menšinové vlády s hnutím ANO. V pondělí byl s prvním místopředsedou ČSSD Jiřím Zimolou na jednání krajského výboru v Liberci. Po jednání řekl, že nepřijel nikoho přesvědčovat, ale vysvětlovat.

Anketa:

Bude mít Česko do letních prázdnin vládu s důvěrou?

"Je asi logické, že když jsme něco dojednali, takže za tím stojíme, ale nijak jsme je nepřesvědčovali. Každý z nich si udělá obrázek sám," řekl Hamáček. Nesouhlasné stanovisko o vstupu do vlády na krajském výboru v Liberci neslyšel. U sociálních demokratů rozhodne vnitrostranické referendum. Hlasování potrvá od 21. května do 14. června. Výsledek vedení ČSSD oznámí 15. června.

V dalších dnech se Hamáček chystá do Hradce Králové, Pardubic, Plzně, Moravskoslezského kraje a Teplic, jednat bude i se sociálními demokraty ve středních Čechách a Praze.

Straníci se budou v referendu vyjadřovat o vstupu do vlády na základě podmínek uvedených v návrhu koaliční smlouvy a návrhu programového prohlášení. Oba dokumenty strana svým členům poskytne. Před referendem také chce zveřejnit, jakých pět ministrů by do vlády jmenovala. Jejich jména dnes na jednání v Liberci nezazněla, podle Hamáčka o nich bude jednat na pátečním předsednictvu strany.

O případném vstupu ČSSD do vlády s hnutím ANO, kterou by ve sněmovně tolerovala KSČM, rozhodne na schůzích téměř 1100 místních organizací strany 19 tisíc členů sociální demokracie. Hlasování bude tajné a hlasovací lístky se budou kvůli kontrole sčítat dvakrát: přímo v místní organizaci ČSSD a poté v Lidovém domě v Praze. Referenda se musí zúčastnit více než čtvrtina členů strany, aby byl jeho výsledek platný. Rozhodnutí bude přijato, pokud se pro něj vysloví nadpoloviční většina hlasujících.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

V Plzni se sejde 200 odborníků na umělou inteligenci z devíti univerzit

Domácí
17. 9. 2025
Pietní akt položení kamene zmizelých, takzvaného stolpersteinu, pro publicistu, politika a jednoho z nejdůležitějších hlasů československého exilu Pavla Tigrida.

V Praze na Vinohradech přibyl kámen zmizelých věnovaný Pavlu Tigridovi

Domácí
17. 9. 2025
Prezident Petr Pavel

Prezident: Česko nemá mít výlohy a zadní dvorky. Slabší nás táhnou dolů

Domácí
Aktualizováno: 17. 9. 2025 19:02

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ