Senát podle očekávání zvolil do svého čela opět Štěcha

Domácí
19. 11. 2014 11:54
Milan Štěch povede senát už potřetí.
Milan Štěch povede senát už potřetí.

Předsedou senátu byl podle předpokladů opětovně zvolen Milan Štěch z ČSSD. V souladu s dohodami senátorských klubů byl jediným kandidátem, v čele horní komory stanul potřetí. Štěch v tajných volbách získal 70 ze 78 odevzdaných hlasů, dva hlasy byly označeny neplatně, oznámil předseda volební komise Luděk Jeništa ze STAN.

Staronový šéf horní komory po svém zvolení senátorům řekl, že je připraven plnit všechny úkoly ve prospěch České republiky, jejích občanů a ve prospěch dobrého jména senátu.
"Myslím si, že senát, přes všechny problémy, které provázejí českou politickou scénu, je právě tím tělesem, které ukazuje, že se nechá politika dělat kultivovaně, slušně, tak, že si nasloucháme," uvedl Štěch.

Hodlá se zasazovat o to, aby jednání senátu bylo v duchu demokratických principů. "Senát je pojistka parlamentní demokracie a myslím, že jsme to v minulosti dokázali potvrdit, že jsme nezneužili vládní krize v předchozím období. Jsou všechny předpoklady, aby tento ráz senátu zůstal zachován i v dalším volebním období," dodal.

Jednašedesátiletý Štěch patří ke třem nejdéle sloužícím senátorům, členem horní komory je od jejího ustavení v roce 1996. V letech 2002 až 2010 vedl Českomoravskou konfederaci odborových svazů. Je senátorem za Pelhřimovsko, letos mandát obhájil potřetí.

Místopředsedy senátu budou dál Zdeněk Škromach (ČSSD), Přemysl Sobotka (ODS) a Miluše Horská (KDU-ČSL a nezávislí). Čtveřici zástupců předsedy horní komory nově doplnil Ivo Bárek (ČSSD). Místopředsedy volilo 79 senátorů, dva hlasy byly neplatné. Bývalý předseda senátního výboru pro veřejnou správu Bárek dostal 73, Sobotka 71, Horská 70 a Škromach 66 hlasů. Sobotku určí znovuzvolený předseda senátu Milan Štěch prvním místopředsedou horní komory. "Budu vycházet ze zásady, že respektuji to, že klub ODS je druhý nejsilnější v senátu."

Senátoři také v souladu s programem schválili vytvoření mandátového a imunitního výboru, v jehož čele má být opět Jiří Oberfalzer.

Milan Štěch se narodil 13. listopadu 1953 v Českých Budějovicích. Vyučil se strojním zámečníkem a absolvoval střední průmyslovou školu strojní. Dnes je senátorem (od 1996) a předsedou senátu (od 2010). Dříve pracoval jako strojní zámečník, dílenský dispečer a mistr ve Škodě České Budějovice, v podniku působil i jako předseda odborů.

 

V roce 1990 byl zvolen místopředsedou Odborového svazu KOVO, v letech 1994 až 2002 zastával funkci místopředsedy Českomoravské komory odborových svazů (ČMKOS) a od dubna 2002 do dubna 2010 byl předsedou ČMKOS; od dubna 1994 do dubna 2010 byl také místopředsedou Rady hospodářské a sociální dohody (tripartity).

 

V roce 1996 poprvé usedl v senátu za Pelhřimovsko a část Jindřichohradecka (ještě jako nezávislý na kandidátce ČSSD), mandát ve svém obvodu obhájil už třikrát, v letech 2002, 2008 a 2014. Dlouhodobě působil v senátním výboru pro zdravotnictví a sociální politiku, jehož byl místopředsedou. V letech 2008 až 2010 byl místopředsedou senátu, po volbách třetiny senátorů v roce 2010, po kterých získala ČSSD nadpoloviční většinu 41 hlasů, byl zvolen prvním zástupcem sociální demokracie v čele horní komory od jejího obnovení v roce 1996.


Členem ČSSD je od roku 1997, před listopadem 1989 byl v KSČ.

- Jako jeden z mála senátorů zasedá v horní parlamentní komoře nepřetržitě od prvních voleb v roce 1996.

- Odborům bylo pod jeho vedením (ale i pod vedením jeho předchůdce Richarda Falbra) vyčítáno napojení na sociální demokracii. Štěch k tomu říkal, že tím je jeho postoj čitelný, a navíc prý umí v případě potřeby dát přednost zájmům odborů před stranickými.


- Za Štěchovy éry odboráři několikrát protestovali. Například v červnu 2007 demonstrovali proti vládní reformě veřejných financí, hodinovou výstražnou stávku proti vládním reformám zorganizovali v červnu 2008. V květnu 2009 pak vyšlo v Praze do ulic na třicet tisíc demonstrantů. Kritizovali negativní důsledky hospodářské krize, protestovali zejména proti změnám zákoníku práce a záměrům vlády na pokračování důchodové reformy.


- Před lety řekl, že "lidé v Česku málo stávkují". V roce 2006 vyzýval zaměstnance, aby se domáhali vyšších platů pomocí stávek.
- Z titulu funkce předsedy senátu to byl právě Štěch, kdo v říjnu 2011 vyhlásil termín historicky první přímé volby prezidenta.

Autor: ČTK Foto: Tomáš Nosil

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ