Skončil první den finálových bojů o Senát. Účast byla velmi nízká

Domácí
19. 10. 2012 14:28
Lidé už rozhodli v prvním kole voleb, že levice bude mít v Senátu většinu. Teď se rozhodne o tom, jak velkou.
Lidé už rozhodli v prvním kole voleb, že levice bude mít v Senátu většinu. Teď se rozhodne o tom, jak velkou.

První den letošního finále senátních voleb skončil, mnoho lidí do volebních místností nepřilákal. Hlasovat v pátek přišla v průměru desetina voličů. K nejvyšším patřila účast na Třebíčsku, a to téměř 20 procent. Naopak málo lidí přišlo volit na Jablonecku, v průměru kolem čtyř procent voličů.

Volební účast kolem deseti procent se pohybuje ve třech okresech Moravskoslezského kraje, na Opavsku, Karvinsku a v Ostravě. Ve čtyřech pražských obvodech je to většinou mezi deseti až 15 procenty. Zájem voličů byl Praze v podvečer velmi nízký. Volby v hlavním městě se podle dostupných informací odehrávají bez komplikací.

V obvodech Prostějov a Šumperk je volební účast v druhém kole senátních voleb zatím nižší než při předchozích senátních volbách. Například v Křenovicích na Přerovsku do sedmi hodin večer odevzdali svůj hlas pouze tři z 354 voličů. Nízká účast je také v Jindřichově na Šumpersku, kde odvolilo 36 z 796 voličů.

Ve Zlínském kraji dnešní volební účast signalizuje, že by k urnám mohlo přijít více voličů, než tomu bylo před šesti lety. Tehdy se druhého kola senátních voleb na Vsetínsku zúčastnilo 18,7 a na Zlínsku 15,3 procenta oprávněných voličů. Ve 14 obcích, které spadají pod zlínský magistrát, přišlo podle Tomáše Langa z kanceláře zlínského primátora zhruba kolem osmé hodiny večerní 14,3 procenta procenta voličů.

Na Českobudějovicku účast po prvním dnu voleb osciluje od pěti do 13 procent. Větší účast je v krajském městě než na vesnicích. Někde jsou členové okrskových komisí přesvědčení, že v sobotu přijde více voličů, jinde jsou skeptičtí - výsledek se prý už příliš nezmění.

Hlasovat v pátek přišli mnozí politici včetně prezidenta Václava Klause a předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD), který si na Českobudějovicku musel vybírat mezi pravicovými kandidáty - Janem Zahradníkem (ODS) a Jiřím Šestákem (za STAN). Uvedl však, že nevhodil prázdnou obálku. "Řídím se heslem, které doporučuji voličům: "Choďte volit, alespoň podle principu menšího zla, když se vám stane, že váš favorit v prvním kole vypadl. Jeden z nich stejně bude zvolen."

Lidé, kteří zatím nevolili, mají další možnost ještě v sobotu od osmi ráno do dvou odpoledne. O 27 budoucích senátorech může rozhodnout přes 2,8 milionu voličů. K prvnímu kolu, které se konalo před týdnem spolu s krajskými volbami, přišlo téměř 35 procent z nich.

Malý zájem voličů o druhé kolo podle expertů souvisí s tím, že ve finále už mnozí nemají svého favorita. I když je Senát v porovnání se současnou vládou a sněmovnou podle průzkumů nejdůvěryhodnější institucí, důvěru v něj má dlouhodobě méně než třetina lidí. Podle posledního průzkumu agentury STEM z počátku října Senátu věřilo 28 procent dotázaných, zatímco sněmovně 24 procent a vládě pouze 17 procent respondentů.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ