Slušný člověk by se omluvil, řekl Sobotka k Babišově útoku

Domácí
13. 10. 2015 11:28
Andrej Babiš (vlevo) a Bohuslav Sobotka.
Andrej Babiš (vlevo) a Bohuslav Sobotka.

Lídr hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš by se měl omluvit za svá slova o tom, že dva poslanci z vládní ČSSD a KDU-ČSL jsou ovlivněni hazardní lobby. Řekl to předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka. Předseda vlády si nemyslí, že by "takové nepodložené útoky" v koaličních řadách byly vhodné.

"Určitě by se měl (Babiš) omluvit. Já nevím, na základě čeho takovým způsobem útočí na koaliční poslance, slušný člověk by se měl omluvit," uvedl Sobotka. Jeho strana prý jedná jinak a "neútočí na koaliční partnery a nešíří pomluvy o koaličních poslancích".

Dodal, že podobné útoky, "které nemají s realitou nic společného", nejsou v koalici vhodné a kabinet by se měl soustředit na prosazování programu a plnění svých slibů. "Od toho jsme ve vládě, ne abychom se hádali jako za (expremiéra Petra) Nečase. Myslím, že slušný člověk by se omluvil. Buď někdo je slušný člověk, nebo není, názor si musí udělat veřejnost sama," uzavřel Sobotka.

Vláda v pondělí schválila návrh novely zákona o zdanění hazardu. Babiš večer před zasedáním koaliční rady řekl, že koaliční poslanci Jan Bartošek (KDU-ČSL) a Ladislav Šincl (ČSSD) byli ovlivněni hazardní lobby. Dodal, že koalice nyní moc dobře nefunguje. Buď bude táhnout za jeden provaz, nebo nemá smysl, uvedl také. Šincl Babišovo tvrzení odmítl, Bartošek ho přirovnal k praktikám komunistické Státní bezpečnosti. Šincl měl s Babišem spory už dřív také kolem návrhů o pojišťovnictví.

Podle místopředsedy lidovců Mariana Jurečky Babiš neudržel chladnou hlavu. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek zase v neděli v České televizi řekl, že se ANO dva roky po volbách už mohlo naučit postupovat podle demokratických principů. ANO chtělo lidovecké politiky žádat o vysvětlení.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šulová Kateřina

Další čtení

O víkendu nepojede metro mezi Hlavním nádražím a Vltavskou na lince C

Domácí
8. 11. 2025

Lidé mohou dnes ve 2800 obchodech darovat ve sbírce potraviny potřebným

Domácí
8. 11. 2025

Svatomartinský košt v Brně bude mít letos poprvé i předprodej

Domácí
8. 11. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ