Sněmovna dosud obdržela 16 nominací na státní vyznamenání. Občané a organizace mohli předkládat návrhy do pátku, poslancům skončí lhůta v polovině dubna. Na dotaz to řekl místopředseda dolní komory Vojtěch Pikal (Piráti). Loni Sněmovna navrhla prezidentu Miloši Zemanovi vyznamenat 36 osobností, Zeman ocenil sedm z nich.
Počet nominací od občanů a organizací může ještě vzrůst. Mohly být odeslány na poslední chvíli poštou.
Jména možných adeptů na státní vyznamenání nyní na rozdíl od minulých let zveřejněna nebudou. Zatím totiž podle Pikala není známo, zda navržení lidé o nominaci věcí a souhlasili s ní. Do užšího výběru se následně dostanou ti z nich, k nimž se přihlásí některý z poslanců. Rovněž lhůta na takzvané osvojení návrhů poslanci skončí v polovině dubna.
Předběžný seznam kandidátů pak projedná sněmovní podvýbor pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání, jemuž Pikal předsedá. Schůze se uskuteční koncem dubna. Seznam posléze posoudí organizační výbor a následně sněmovní plénum. Prezident návrhům Sněmovny, Senátu a vlády může, ale nemusí vyhovět.
Loni Zeman ocenil ze sněmovních adeptů válečného veterána Antonína Šubrta, zakladatele a ředitele Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky Vladimíra Maříka, rychlobruslařku a cyklistku Martinu Sáblíkovou, pneumologa Borise Šťastného, folklorní zpěvačku Jarmilu Šulákovou, zakladatele a ředitele Hospice Svaté Anežky České v Červeném Kostelci na Náchodsku Miroslav Wajsara a ekonoma Milana Zeleného.