Navzdory opozici
Sněmovna schválila vyšší DPH. Bárta přinesl německé pivo
19.12.2012 16:42 Aktualizováno 19.12. 17:02
Vládní koalice ve sněmovně přes nesouhlas opozice opakovaně prosadila daňový balíček, který obsahuje zejména zvýšení daně z přidané hodnoty od příštího roku na 15 a 21 procent. Poslanci přehlasovali Senát, který balíček vetoval. Zákon nyní dostane k podpisu prezident republiky.
Vládní koalice potřebovala k prosazení balíčku alespoň 101 hlasů, nakonec ho podpořilo 102 poslanců. S koalicí hlasovali i nezařazení poslanci Pavel Bém (dříve ODS), Jaroslav Škárka, Milan Šťovíček a Josef Dobeš (dříve VV). Naproti tomu bývalý poslanec ODS Michal Doktor hlasoval proti balíčku.
Václav Klaus dal v neděli najevo, že se mu nelíbí, když se takováto změna zákonů schvaluje na poslední chvíli. Podle ústavy má 15 dní na to, aby se rozhodl, zda zákon podepíše, nebo nepodepíše. Jak řekl, vláda ho tím staví před hotovou věc a označil to za "zlý diktát na prezidenta". Vláda také podle něj kalkuluje špatně, když počítá s tím, že zvýšením daní vybere víc peněz.
Pokud by vláda balíček neprosadila, platila by od 1. ledna již dříve schválená změna, která sjednocuje sazby DPH na 17,5 procenta. Pokud by prezident využil celou svoji lhůtu na to, aby zákon podepsal, pak budou během ledna příštího roku platit různé sazby daně. Nejprve by začala platit jedna sazba 17,5 procenta, která by se během měsíce změnila na dvě sazby 15 a 21 procent.Daňový balíček zavádí kromě vyšší DPH dodatečné sedmiprocentní zdanění lidí s vyššími příjmy, omezuje výdajové paušály u živnostníků a ruší daňové slevy pro pracující důchodce. Předloha snižuje pro příští rok vratku části spotřební daně z nafty pro zemědělce, od následujícího roku takzvaná zelená nafta zanikne. Zvýšit by se naopak měla daň z převodu nemovitosti a zrušit by se měly stropy odvodů na zdravotní pojištění.
Vláda už jednou stejný návrh sněmovně předložila a poslanci ho v červenci schválili. Levicí ovládaný Senát ho ale zamítl a při opakovaném hlasování ve sněmovně se kvůli protestu několika poslanců ODS nenašlo dost hlasů pro jeho prosazení. Vláda ho proto předložila vzápětí znovu. Jeho opakované schválení ve sněmovně pak umožnila zejména rezignace tří nespokojených poslanců ODS, Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra, na jejich mandáty.
Opozice ve středu vytýkala vládě mimo jiné to, že se o změnách daní hlasuje až dnes, takže občané ani podnikatelé nevědí, jaké daně budou platit. "Tento balíček je víc škodlivý než úsporný," prohlásil Jiří Dolejš (KSČM). Podle Jiřího Paroubka (NS-LEV21) má recese ekonomiky jedinou příčinu, a tou je chybná hospodářská politika vlády.
Vít Bárta (VV) na řečnický pult přinesl přepravku piv, kterou posléze položil na místo, kde sedává premiér Petr Nečas. Chtěl tak ukázat, že jejich nákup v bavorském Weidenu je o 167 korun levnější než v Praze, proto se vyplatí pro něj z Prahy dojet. Ministr financí Miroslav Kalousek řekl, že on by si to pivo vzal, ale není si jistý, jak by to posoudil soudce Jan Šott, který letos rozhodoval případ údajného uplácení ve Věcech veřejných.
Koaliční většina ještě před schvalováním balíčku odmítla senátní návrh na zachování sazeb DPH na současné úrovni. Senát vložil tento návrh do technické novely zákona, která například zavádí elektronické podávání přiznání k dani.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.