Obětováním svého kabinetu premiér Bohuslav Sobotka riskuje, že dosáhne pravého opaku svého záměru. Místo toho, aby posílil svou vlastní popularitu, může pomoci svému soupeři, miliardáři Andreji Babišovi, hodnotí agentura Bloomberg Sobotkovo úterní rozhodnutí podat demisi. Nestabilita je podle ní charakteristickým rysem České republiky a aktuální situace v zemi přispívá k neklidu ve východní části Evropské unie.
Anketa:
Premiér Sobotka se rozhodl podat demisi vlády. Rozumíte jeho kroku?
Podle článku zveřejněném na serveru Bloomberg je Sobotkova snaha položením vlády podlomit nohy Babišovi hazardem, který by se mohl zvrtnout a přihrát Babišovi kontrolu nad příští vládou.
Nestabilita je "charakteristickým rysem politiky v této členské zemi Evropské unie, která byla v posledních deseti letech svědkem vzestupů a pádů šesti kabinetů", píše Bloomberg.
Přes rozpory mezi Sobotkou a Babišem v otázkách firemních daní nebo miliardářova chemického a mediálního impéria ale jejich společná vláda byla nejdéle trvající českou vládou za posledních 15 let, připomíná agentura. Dodává, že Sobotkova vláda dokázala znovu nastartovat hospodářský růst, vyrovnat rozpočet a dospět k nejnižší míře nezaměstnanosti v EU.
"Pád vlády je dalším projevem neklidu na postkomunistickém východě EU, kde protestující v Polsku, Maďarsku, na Slovensku, v Srbsku a Rumunsku pořádají protivládní demonstrace s tématy korupce, právního státu a dodržování unijních standardů," píše Bloomberg. Připomíná v této souvislosti také rozpad chorvatské vládní koalice kvůli aféře kolem firmy Agrokor z minulého týdne.
Bloomberg také zdůrazňuje, že "žádná významná strana" v České republice není zastáncem změn vedoucích k opuštění evropského hlavního proudu nebo zásahům do proexportně orientovaných ekonomik, jako to bylo v Maďarsku či nebo Polsku, ale také například ve Francii.