<span>Sponzor KDU-ČSL:</span> Do politiky už peníze nedám

Domácí
18. 2. 2010 07:00
Sledujte seriál o sponzorech politických stran.
Sledujte seriál o sponzorech politických stran.

Sponzoři poslali lidovcům loni jen 7,5 milionu korun.Firma Českomoravská železniční opravna z Přerova s obratem 150 milionů korun je druhý nejštědřejší sponzor lidovců za posledních pět let. "Byla to jednorázová podpora, která se už nebude opakovat," zdůrazňuje majitel firmy Jiří Loucký v rozhovoru pro časopis TÝDEN. Jeho společnost se specializuje na opravy lokomotiv a dílů železničních vozů.

Proč jste vložil přes milion do politiky. Jste člen strany nebo je členem někdo z vaší rodiny?
Ne, nejsme straníci. Ani nemáme na politiku nebo tuto stranu žádné vazby. Byla to víceméně náhoda, že jsme peníze poslali. Bylo to poprvé a požádal nás o to obchodní partner.

ČTĚTE TAKÉ: Sponzorské mlžení

Který?
To neřeknu. Prostě nás požádal a my jsme mu to po zvážení v rámci obchodních vztahů přislíbili. Nebyla to otázka dalších zakázek. Ale slovo je v obchodě důležitá věc.

ČTĚTE TAKÉ: Maxisponzor TOP 09 Novotný pošle na volby další peníze
                        Paroubek dostal od spolužáka 6,5 milionu na kampaň

Byla to firma Škoda Plzeň nebo České dráhy?
Ani jedna z nich. Kdysi to byli naši obchodní partneři, ale teď spíš pracujeme pro polské a slovenské partnery. A Škodovka je konkurent.

Billboardy za peníze sponzorů? Lidovci musí spoléhat i na členy.Nevadilo vám, že z KDU-ČSL odešla část lidí do TOP 09?
Slib, že pomůžeme této menší středopravicové straně, jsme udělali už v roce 2008. Je pravda, že pak se staly tyto události, volby nebyly a lidovci jsou teď tak trochu doleva. Ale zadání znělo: Pomozme menší pravicové straně, aby se udržela v parlamentu a vznikla po volbách pravicová koalice.

ČTĚTE TAKÉ: Sponzor Jágr, do pokladny ODS poslal čtyři miliony

Vypadá to, že daru skoro litujete...
Je pravda, že už peníze do politiky nedám. Když vidím, co se ve sněmovně děje, to je naprosto bezradné. Je to principiální boj a strany jsou jen zájmové kluby. Raději pošlu do hokeje nebo třeba modelářům. Aby děti nebraly drogy.

Foto: Robert Zlatohlávek, ČTK

Další čtení

Sněhová Mapa republiky

Sněhová Mapa republiky se pořád drží. Morava už ale odtála

Domácí
13. 5. 2025

Výroba masa v Česku stoupá. Nejvíc vepřového a kuřecího

Domácí
13. 5. 2025
Rudoarmějec stojí náhle na Z

Rudoarmějec v Přerově má pod nohama zase zetko. Výraz vzdoru za Ukrajinu

Domácí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ