Šťastný: Omluva Němcové je za hranicí chápání

Domácí
7. 2. 2013 18:30
Boris Šťastný.
Boris Šťastný.

Poslanec Boris Šťastný (ODS) ostře odsoudil výrok předsedkyně dolní parlamentní komory a místopředsedkyně ODS Miroslavy Němcové, ve kterém se omluvila za "trafiky", jež dostali její spolustraníci v podnicích se státním vlastnickým podílem. "Očerňování kolegů je populistické a laciné," řekl Šťastný v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ.

"Za sebe bych se ráda omluvila, protože myslím, že je chyba, že jsou tito tři lidé na těchto místech," prohlásila Němcová v Rádiu Impuls. Narážela na fakt, že Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa složili v listopadu poslanecký mandát kvůli sporům o vládní daňový balíček. S pomocí hlasů poslanců, kteří je ve sněmovně nahradili, poté Nečasův kabinet balíček prosadil a zažehnal několikatýdenní vládní krizi. Šnajdr byl následně jmenován do dozorčí rady společnosti Čepro, Fuksa zamířil do čela Českého Aeroholdingu. Bývalý ministr obrany Vondra, který z úřadu odešel loni v prosinci, pak potvrdil, že dostal od premiéra Petra Nečase (ODS) nabídku práce v dozorčí radě Českého Aeroholdingu, a uvedl, že ji přijal.

Miroslava Němcová, místopředsedkyně ODS.Pane poslanče, jak přijali poslanci ODS výrok paní předsedkyně Miroslavy Němcové, jež označila místa ve státních či polostátních podnicích pro trio vašich spolustraníků Fuksa, Šnajdr, Vondra za trafiky, za které je nutné se omluvit?

S jejím postojem zavládl v Poslanecké sněmovně silný a ostrý nesouhlas. Nechci mluvit za ostatní, ale obecně to odsouzení jejího výroku je velmi silné a míra neloajality paní předsedkyně Němcové je z mého pohledu skutečně už za hranicí chápání. Skutečně zásadně odsuzuji představitele ODS, kteří staví svoji politickou kariéru nebo setrvání v ní na populistickém a laciném očerňování standardních věcí a svých kolegů.

V čem vás její výrok tolik popudil?

Paní předsedkyně zapomněla, že její omluva směřovala k významným představitelům strany i exekutivy za občanské demokraty. Směřovalo to k bývalému několikanásobnému ministrovi české vlády, bývalému ministrovi pro evropské záležitosti, bývalému ministrovi obrany, bývalému místopředsedovi ODS a bývalému velvyslanci České republiky ve Spojených státech amerických Sašovi Vondrovi a také vůči bývalému ministrovi zemědělství Ivanu Fuksovi. Pokud se paní místopředsedkyně Němcová domnívá, že omlouvat se za to, že tito lidé,kteří se ničím neprovinili a není proti nim vzneseno jakékoli obvinění, se mají zastřelit či opustit tuto planetu a nemohou poté, co opustili aktivní politiku, sedět jako zástupci státu v dozorčí či správní radě xté kategorie, tak si myslím, že paní předsedkyně žije prostě v jiném světě.

Boris Šťastný a Ivan Fuksa (vlevo).Víte, kolik poslanců ODS má stejný názor jako vy?

Nechci mluvit za jiné, ale nezaznamenal jsem žádného z poslanců, který by nad tím nekroutil hlavou, a myslím, že kroucení hlavou je tou nejmírnější formou tohoto nesouhlasu.

Budou z toho vyvozeny nějaké vnitrostranické důsledky? 

Myslím, že o takových věcech by se mělo jednat v poslaneckém klubu i ve straně. Nepřijde mi v pořádku, aby z dlouhodobého hlediska bylo takovýmto neloajálním způsobem přistupováno k lidem, kteří pro občanské demokraty někdy něco udělali a nic nespáchali. Už mám takových politických móresů nad hlavu. Miroslava Němcová ale není jediná, která se tak chová. Znám mnoho dalších takových politiků ODS. Já osobně jsem se rozhodl, že tomu musím učinit přítrž.

Jak toho chcete dosáhnout?

Především velmi zásadním postojem proti. Myslím si, že je potřeba tyto věci velmi zásadně odsuzovat a nenaskakovat na módní populistickou vlnu v médiích, kdy možná část mainstreamu a možná někteří naši političtí soupeři takové věci slyší rádi. Měli bychom začít být tvrdší a myslím, že se to týká i obsazování vysokých funkcí ve straně i exekutivě.

Autor: Vendula KalhausováFoto: ČTK , Robert Sedmík

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ