Předsednictvo TOP 09 se tento týden shodlo, že strana bude v koalici prosazovat rychlé projednání návrhu na zákaz komunistické strany. Serveru iDnes to řekl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. TOP 09 by také chtěla, aby se oběti komunismu dočkaly finančního vyrovnání.
Gazdík připomenul, že Česko má zákon o protiprávnosti komunistického režimu a odporu proti němu. "Kdyby chtěl někdo fašistickou stranu, nikdo ji nezaregistruje. Teď tu ale máme stranu, která nese název jiné zločinné ideologie, a já se domnívám, že to není v pořádku a strana s takovým názvem tu nemůže existovat," popsal pohled své strany na existenci KSČM.
Cílem TOP 09 bylo podle Gazdíka prosadit zákon o morálním vyrovnání a při té příležitosti vznikla v koalici debata, zda nejít polskou cestou, aby vyrovnání bylo i finanční. "Panuje shoda, že finanční vyrovnání by nemělo být teď součástí zákona o morálním uznání protikomunistického odboje, protože kdyby to se to dostalo před Ústavní soud a on by to zrušil, zrušil by i morální vyrovnání. A to bychom neradi," uvedl s tím, že pravděpodobně tak TOP 09 připraví dva zákony.
Podklady pro případný zákaz KSČM začal připravovat speciální tým ministerstva vnitra, který připravoval i úspěšnou žalobu na zákaz extremistické Dělnické strany. Podle ministra vnitra Radka Johna zadalo ministerstvo analýzy na žádost poslanců po nedávné parlamentní debatě o zákonu o protikomunistickém odboji, jehož projednávání provázela vyhrocená atmosféra mezi vládními poslanci a KSČM. Bývalý předseda komunistů Miroslav Grebeníček označil normu za "politickou adorací teroristických aktů minulosti". Pražská poslankyně Marta Semelová mluvila například na zásluhách pohraniční stráže na zachování míru.
Rozdělená veřejnost
Názor veřejnosti na možnost zrušit KSČM přitom není jednoznačný. V únorovém internetovém průzkumu společnosti SANEP souhlasilo se zákazem strany 50,1 procenta dotázaných, proti jejímu zrušení bylo 40 procent. Podklady pro případný zákaz KSČM začal minulý týden chystat speciální tým ministerstva vnitra, který připravoval i úspěšnou žalobu na zákaz extremistické Dělnické strany.
Zrušení KSČM by podle SANEP uvítali zejména lidé ve věku 30 a více let. Z průzkumu vyplynulo, že 55 procent lidí si myslí, že KSČM se od pádu totalitního režimu v roce 1989 netransformovala ve standardní demokratickou levicovou stranu. Opačný názor mělo 30 procent respondentů.
V průzkumu dále 47,7 procenta dotázaných podpořilo postup ministra vnitra Radka Johna, který zadal svému odboru bezpečnostní politiky, aby sesbíral všechny potřebné dokumenty. Na jejich základě se pak rozhodne, zda může stát proti KSČM žalobu podat. S postupem Johna nesouhlasilo 40,6 procenta dotázaných.
Komunisti jsou připraveni se bránit. Komunistický poslanec Milan Bičík řekl, že by strana využila všech zákonných opatření, která jí právní řád umožňuje.