Spor o Bradáčovou
TOP 09: Podezření kolem Pospíšilova konce se potvrdila
20.07.2012 11:51 Aktualizováno 20.07. 15:57
Rozhodnutí ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), že na post vrchního státního zástupce v Praze bude konkurs, potvrzuje podle šéfa poslaneckého klubu TOP 09 Petra Gazdíka podezření o důvodech náhlého odvolání Blažkova předchůdce Jiřího Pospíšila (ODS). Podle Gazdíka nemá ministrova "lidová tvořivost" oporu v zákoně a TOP 09 by měla prosadit, aby se o věci jednalo ve vládní koalici. Gazdíkův stranický šéf a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg zdůraznil, že ministr spravedlnosti by měl znát zákon.
Nový ministr spravedlnosti Blažek rozhodl, že na post vrchního státního zástupce v Praze bude vypsáno výběrové řízení. Nejmenuje ústeckou žalobkyni Lenku Bradáčovou, kterou navrhoval nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Ten s rozhodnutím nesouhlasí.
Schwarzenberg zdůraznil, že Blažek má podle zákona možnost Zemanův návrh přijmout nebo odmítnout, ale nemůže vypisovat výběrové řízení. "Ministr spravedlnosti by se měl řídit podle zákona. Jestli v té advokátní kanceláři v Brně zákoník nemají, ať si ho obstarají," vzkázal svému vládnímu kolegovi, který v Brně působil jako advokát, předseda TOP 09. Věc by se podle něj měla navíc vyřešit co nejrychleji. "Podle mého názoru by měl alespoň ministr spravedlnosti dbát o zákon," dodal Schwarzenberg.
"Ministr tímto krokem potvrdil nejen moje podezření, že bývalý ministr spravedlnosti Pospíšil byl odvolán právě kvůli tomu, aby nevyhověl návrhu nejvyššího státního zástupce," řekl Gazdík. Premiér Petr Nečas (ODS) svůj náhlý personální krok zdůvodňoval tím, že Pospíšil svůj resort rozpočtově a manažersky nezvládal. Jeho argumenty zpochybňovala nejen opozice.
Podle stínového ministra spravedlnosti a prezidentského kandidáta ČSSD Jiřího Dienstbiera je případné vyhlášení výběrového řízení hrubým překročením pravomocí ministra a porušením zákona. Dienstbier Blažka vyzval, aby uvedl jasné důvody, které by zásadně zpochybňovaly odborné nebo osobnostní předpoklady Bradáčové pro výkon funkce. Pokud je nemá, měl by ministr Bradáčovou jmenovat, míní zástupce ČSSD.
V opačném případě podle Dienstbiera ministr potvrdí podezření, že byl do funkce premiérem Nečasem vyslán s úkolem zabránit dokončení žádoucích změn ve státním zastupitelství a zajistit "politický vliv na trestní kauzy týkající se některých politiků a na ně napojených podnikatelů".
TOP 09 už krátce po Pospíšilově odvolání "zdvořile vyzvala" budoucího ministra, aby Zemanův návrh respektoval. ODS to kritizovala jako nemístný politický zásah. "Nemáme důvod měnit stanovisko," poznamenal nyní Gazdík.
Předseda poslaneckého klubu vládní strany také podotkl, že "ministrova lidová tvořivost typu soutěž" nemá oporu v zákoně. Nejvyšší státní zástupce podle něj garantuje nezávislost zastupitelství, a aby tak mohl činit, měl by mít svobodu také v personální oblasti. Příští úterý se podle Gazdíka k věci vyjádří předsednictvo TOP 09. "Osobně to považuji za věc, která by se měla v koalici řešit," podotkl.
Hledání záminky?
Podle KSČM není Blažkův záměr překvapivý. "Ministr od svého nástupu do funkce zjevně hledal záminku, proč neakceptovat návrh nejvyššího státního zástupce," míní komunistická poslankyně a stínová ministryně spravedlnosti Zuzka Bebarová-Rujbrová. I ona připomněla otazníky kolem Pospíšilova odvolání a poznamenala, že KSČM odmítá politické vměšování "do práce orgánů činných v trestním řízení s cílem některé kauzy zamést na koberec a jiné využit k politickým kampaním".
Místo pražského vrchního státního zástupce se uvolnilo poté, co exministr Pospíšil a následně i soud kvůli závažným chybám v důležitých kauzách odvolali Vlastimila Rampulu. Rampula i se svým náměstkem Liborem Grygárkem pak rezignovali na funkci státních zástupců.
Bradáčová je známá zejména z kauzy někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD), který je obviněn z korupce.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.