Chat TÝDEN.CZ
Turisté v Praze: přínos, nebo přítěž? Odpovídal Petr Hlubuček

21.09.2018 10:55

Turisté v Praze jsou přínosem nebo přítěží? Je vhodné regulovat cestovní ruch? Přečtěte si odpovědi lysolajského starosty Petra Hlubučka.

Petru Hlubučkovi je 44 let a od roku 2010 je lysolajským starostou. Je také předsedou Svazu městských částí hlavního města Prahy. V Lysolajích se zasadil o výstavbu parků, hřišť a naučných stezek. Trvale se zabývá dopravou v hlavním městě a kultivací městského prostředí. Je i předsedou Klubu chovatelů chocholatých plemen drůbeže.

Chat

 • Hana

  Čím to je, že se v Praze vynořilo tolik turistů??

 • Host chatu

  Společnost nám bohatne, je nás na planetě také již skoro 8 miliard, cestování se stalo mnohem dostupnější pro široké masy a Praha je jedinečná a tím velmi atraktivní destinace, kterou chce každý vidět.

 • Mirek

  Z procházky po Karlově mostě a Můstku se stala noční můra... jak byste situaci zlepšili?

 • Host chatu

  Turistům je třeba proaktivně nabídnout širší škálu památek a atraktivních míst mimo centrum Prahy i jeho okolí, nejde jen o oblíbený Karlštejn či Konopiště. V dojezdové vzdálenosti od Prahy máme mnoho takových míst a je možné turistům nabízet nyní hodně poptávané zážitkové programy. Praha musí podporovat všechny podnikatelské aktivity tohoto směru. Centrum Prahy je skutečně plné turistů a nejatraktivnější památky jsou tam stále obsazené. Byl bych však nerad, pokud by muselo být zavedeno vstupné na Karlův most, tak jak tomu bylo například na hradě u Zlaté uličky…

 • Honza

  Mají obyvatelé Prahy z turistů nějaký přínos?

 • Host chatu

  Samozřejmě, Praha je významnou turistickou destinací. Turisté zde nocují, stravují se, nakupují, využívají služby, vzdělávají se, navštěvují památky, muzea, divadla, výstavy, koncerty, sportovní utkání a mnoho dalšího. Všechny tyto aktivity podporují Pražany a místní podnikatelské prostředí, které je na cestovní ruch navázané. Turisté tak poskytují práci a obživu mnohým Pražanům. Díky turistům byly opraveny mnohé památky, nevyužívané prostory i temná zákoutí Prahy. Vzpomeňme si, jak šedá o oprýskaná bývala Praha před 30 lety.

 • Bohdan

  S nárůstem turistů se z Prahy stává odkladiště odpadků, zavede se nějaká častější úklidová služba?

 • Host chatu

  Řešením je určitě přidání odpadkových košů a častější odvoz odpadků i úklid veřejných prostranství. Vše je pouze o lidech a penězích. Jsem rozhodně pro zlepšení současného stavu.

 • Karel

  Je vhodné regulovat cestovní ruch?

 • Host chatu

  Nejsem velkým zastáncem regulací. Cestovní ruch se stále vyvíjí a regulace jsou vždy pozadu. Spíše zachraňují důsledek než příčinu. Je potřeba věci předvídat a působit spíše preventivně. Obecní byty by měly být pro Pražany, nikoliv aby se zneužívaly pro krátkodobé pronájmy typu Airbnb. Obchodní prostory města by se neměly pronajímat jen pro suvenýry, ale pro služby a obchody obyvatelům, apod.

 • Zdenka Maleterová

  Jak chcete vyřešit dopravu na letiště? Jsme asi poslední město z letištěm, kde cestující tahají kufry po chodech. Děkuji

 • Host chatu

  Nejrychlejším a nejefektivnějším řešením je spojení centra města s letištěm železnicí, která by pak mohla pokračovat dále do středočeského kraje přes Kladno. Tato investice by byla hrazeno z prostředku správce železničních sítí (SŽDC), nikoliv z městského rozpočtu. Metro na letiště by stálo více jak 20 mld. Kč. Metro je neefektivní jelikož jezdí pouze do půlnoci a jeho provoz by byl velmi drahý. Bylo by to metro pouze pro letiště nikoliv pro Pražany a díky zastávkám v metru by cesta do centra města trvala mnohem déle než rychlovlak s přímým spojením. Jsem rád,že se podařilo v dubnu t.r. zprovoznit alespoň eskalátory v zastávce Veleslavín, kde momentálně končí letištní autobus linka č. 119 a cestující tak nemusejí tahat v ruce po schodech.

 • Hana Karbanová

  Dobry den, kandiduji Starostové a nezavisli i na Pražský magistrat?

 • Host chatu

  Ano, STAN kandiduje na hlavní město v koalici společně s TOP09 ve spolupráci s KDU-ČSL, LES a Demokraty Jana Kasla - Spojené síly pro Prahu jako č. 6. http://www.spojenapraha.cz Zároveň STAN staví kandidátní listiny celkem ve 40 městských částech hlavního města samostatně nebo v koalicích. V Praze máme v současné době 12 starostů, mnoho zastupitelů a mnoho dalších šikovných osobností, které kandidují na radnice městských částí.

 • Dominika S.

  Posílí Praha bezpečnost? například v metru v nočních hodinách, kdy vidíme policii pouze nahoře a sejít dolů se jim nechce?

 • Host chatu

  Chceme, aby se Pražané ve svém městě cítili bezpečně a je tak bezpečnost jednou z našich priorit. Jsem pro větší monitoring moderními technologiemi ve stanicích metra, a důsledné sledování a vyhodnocování situace on-line. Více prevence, ale i represe při dodržování pořádku. Budeme usilovat o více městských strážníků v ulicích i dopravních prostředcích.

 • Lukáš

  Dobrý den,

  poslední dobou se v Praze objevilo více bezdomovců, žebrající na ulici nebo v podchodech metra... jak chcete situaci řešit?

 • Host chatu

  Mnoho lidí se na ulici ocitlo bez vlastního zavinění. Lidem bez domova je potřeba podat pomocnou ruku a umožnit jim vrátit se zpět do běžného života. Musíme jim nabídnout bydlení a práci, nemusí však tomu být v centru města. O lidi bez domova přecházející do Prahy, by se měli postarat obce odkud přicházejí, jsem pro opětovné zavedení domovské práva do našeho právního řádu.

 • Valda

  Pražaci hned za Pruhonicemi vyndaji flašku,ktera koluje zajezdovym autobusem a doma se divi ,že si nekteři turiste občas přihnou....ja osobne/narodil jsem se v Praze/ turisty mam rad a rad jim poradim,Jak vy-jste naplava hrajici si na přemoudřeleho velkomestana nebo jste Pražak?

 • Host chatu

  Jsem rodák z Krkonoš, vyrostl jsem v Mladé Boleslavi a v Praze žiji od roku 1992, což je podstatná část mého života. Sleduji profesně cestovní ruch od 90-tých let. Struktura turistů přijíždějící do Prahy je různá, musím však přiznat, že skupiny podnapilých mladých turistů na pivokolech v centru města se mi nelíbí. Když někam jedu na návštěvu, tak se snažím dodržovat pravidla a zákony dané země. Praha má jistě i jiné zajímavosti než jen levný alkohol.

 • Štěpán

  Dobrý den, jak se stavíte k airbnb a k jeho regulaci.

  Děkuji

 • Host chatu

  Sdílená ekonomika v dopravě i bydlení je novodobým fenoménem. Krátkodobé pronájmy sdíleného bydlení pomáhají na jedné straně mnohým obyvatelům bydlet v centru a udržet si velké byty s vysokými náklady, tím že mohou nabídnout postel či pokoj v rámci svého bydlení. Takto se kupříkladu zachránilo centrum Lisabonu a došlo zde k opravě centra. Na druhé straně jsou zde i tací kteří pronajímají byty pouze za účelem krátkodobého pronájmu a někdy k tomu zneužívají i obecní byty. Praha uvažuje po vzoru mnoha světových metropolí o regulaci tohoto druhu ubytování z důvodů: * snížení dostupnosti bydlení pro Pražany, * neodvádění místních poplatků jako důsledek nemožnosti provádět efektivní kontrolu, * nerovné podmínky ve vztahu k hotelnictví, * změnu charakteru obytných zón určených pro dlouhodobé bydlení (fluktuace osob, emise, sousedské vztahy, vyprázdnění centra města od stálých obyvatel), * bezpečnostní rizika. K regulaci tak pravděpodobně bude přistoupeno a to buď omezení na určitý počet dní, určité období, určité území, vlastníky nemovitosti jakožto hostitele, určitý počet hostů s ohledem na velikost nemovitosti, nemovitosti splňující určité standarty, nebo určité části nemovitosti pokud hostitel zároveň hostitel nemovitost současně obývá. Je možné provést regulaci také na základě udělené městské licence či jiného oprávnění. Uvědomuji si, že v současné době je na trh s krátkodobým ubytováním navázán významný business v Praze. Mnoho lidí si tak také pořídilo byty na hypotéky a z výdělků splácí dluhy. Je však potřeba, aby poskytovatelé platili řádně všechny daně a poplatky, zprostředkovatelé měli povinnost poskytovat informace úřadům. Krátkodobé ubytování je tak potřebovat monitorovat, regulovat, ale ne zlikvidovat.

 • Filda

  Nešlo by v Praze nějak omezit přístup turistů na určitá místa? Třeba jako v Benátkách?

 • Host chatu

  Ani v Benátkách se tato regulace nedaří. Nejjednodušším mechanismem je zpoplatněním přístupu do určitých míst a zvýšením ubytovacích poplatků. Nezbytné je však provést úpravu právních předpisů, které by toto umožňovaly.

 • Jaroslava

  Dobrý den. Co si myslíte o Airbnb? Speciálně mě zajímá přístup financních úřadu. Děkuji. V.

 • Host chatu

  Zprostředkovatelé musí zpřístupnit své databáze o zprostředkovaných ubytování, seznamy, bytů a jejich majitelů i částek, které inkasovali. K takové databázi musí mít finanční úřad přístup. Všichni musí platit daně a poplatky bez rozdílu.

 • Perr

  Co byste říkal na MHD zdarna?

 • Host chatu

  Praha by přišla o 4 mld. Kč. Dnes je již MHD velmi levné a jsem si jist, že cestující upřednostňují kvalitní, spolehlivé, bezpečné a čisté MHD. MHD v Praze je jedno z nejlepších na světě. nemyslím si, že by se tramvaje měly stát noclehárnami bezdomovců bez jízdného. Všichni víme, že co je zdarma toho si nevážíme. Než MHD zdarma raději raději další rozvoj v podobě výstavby metra D, nových tramvajových linek v Krči, Modřanech, Barandově, Suchdole a jinde.

 • Perr

  Co byste říkal na MHD zdarna?

 • Host chatu

  ...

Foto: archiv

Autor: - red -

Diskuse

Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Šéfredaktor časopisu TÝDEN František Nachtigall.

Editorial
Nejlepší lékaři v Česku

Zahajujeme v Česku unikátní projekt, seriál, který by se dal zjednodušeně nazvat Nejlepší lékaři v Česku. Naši redaktoři po dobu několika měsíců hovořili... víceDiskuse (6)

Premiér Petr Nečas (vpravo) a ministr průmyslu Martin Kocourek.

Reformy
ODS žádá finanční ústavu. Vláda potřebuje pomoc opozice

Občanští demokraté chtějí, aby vláda do konce roku připravila ústavní zákon o rozpočtové kázni, zavazující vlády k vyrovnanému hospodaření. V příštím roce by... víceDiskuse (16)

Bohuslav Svoboda je kandidátem ODS na primátora Prahy.

Kandidát na primátora
Svoboda: Nebudu loutkou, to raději odejdu

Rozhovor Gynekolog a vysokoškolský pedagog Bohuslav Svoboda je kandidátem ODS na pražského primátora dva dny. O podpoře od premiéra Petra Nečase, o zákulisí svého... víceDiskuse (6)

Václav Klaus mladší, poradce ministra školství.

Byrokracie
Ani ministr školství teď nemůže učit, kritizuje zákon Klaus jr.

Rozhovor Ředitel vzdělávací společnosti PORG Václav Klaus mladší se v pondělí poprvé sešel s ministrem školství Josefem Dobešem. Z pozice jeho poradce má omezit... víceDiskuse (12)
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 3/2023 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

VIP svět

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi