Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí přijímá s blížícími se sněmovními volbami stále více podnětů od občanů. Zpočátku přijímal jednotky upozornění, nyní je to týdně kolem 20. Úřad má přes 50 relevantních podnětů, kterými stojí za to se zabývat, řekl člen vedení úřadu Tomáš Hudeček.
Upozornění se podle něj týkají chybějícího označení volebních materiálů, ale nově i prezentace kandidátů do Sněmovny v radničních novinách, což zákon zapovídá. Úřad proto chystá několik správních řízení. Hudeček neřekl, na koho budou směřovat. Za provinění hrozí pokuta 100 tisíc korun.
Úřad odhaluje pochybení vlastní kontrolní činností, ale prověřuje i podněty zvenčí. Zahájil už osm správních řízení v souvislosti s říjnovými volbami. Zatím udělil jedinou pokutu ODA za neoznačení propagačního letáku informacemi o zadavateli a zpracovateli.
Podle Hudečka je to jedna z hlavních chyb, na kterou úřad upozorňují i lidé. "Nově se teď ale objevilo i množství podnětů na zneužívání radničních listů. Ze zákona by tento tisk neměl umožnit kandidátům propagaci, ale některé samosprávy to neuhlídaly," uvedl Hudeček. Konkrétní názvy měst nebo listů ale neuvedl.
Radniční tisk podle Hudečka věnuje kandidátům prostor například formou anket, co by udělali pro svou obec, nebo v rozhovorech o předchozích úspěších. To ale nelze a nesmí být ani placená inzerce. Přijatelný je například článek týkající se něčeho aktuálního o dané obci s vyjádřením starosty, místostarosty nebo jiného zastupitele postrádající informaci o tom, že někdo z nich kandiduje. Pokud však článek nebo označení jména upozorňuje na kandidaturu, už to není v pořádku, řekl Hudeček.
Úřad vznikl letos v Brně. Jeho úkolem je kontrola financování politických stran a hnutí, což dosud dělá kontrolní výbor Sněmovny. Úřad si od něj agendu postupně převezme. Bude hlídat i dodržování stanovených horních hranic nákladů volebních kampaní. U sněmovních voleb je to 90 milionů korun.