Skupina poslanců za opoziční hnutí Úsvit chce, aby stát nově nesl odpovědnost za škodu, jež lidem vznikne při nedůvodném trestním stíhání. Nyní můžou žádat odškodnění výslovně jen za nezákonnou vazbu a trest. Návrh zcela nového zákona o odpovědnosti za újmu způsobenou při výkonu veřejné moci vedle dalších úprav také předpokládá, že poškození se nebudou muset se žádostmi obracet nejprve na příslušné úřady, ale rovnou na soudy.
Nynější norma je zastaralá a nevyhovující, uvádění autoři Olga Havlová, Marek Černoch a David Kádner v důvodové zprávě. Zákon podle nich neumožňuje účelnou ochranu práv lidí, které poškodila chybná rozhodnutí veřejné moci. Nová předloha vychází podle informací ze zprávy například ze slovenské úpravy, verdiktů Ústavního a Nejvyššího soudu a ze stanovisek veřejného ochránce práv.
O náhradu škody by mohli nově žádat například rodinní příslušníci poškozeného, pokud se budou domnívat, že vznikla újma i jim. Úřady budou muset reagovat podle návrhu na každou žádost o odškodnění do dvou měsíců místo nynějších šesti. Pokud to úřad neudělá, bude to znamenat, že žádost zamítl a lidé budou moci. Předloha taky prodlužuje některé promlčecí lhůty, a to na tři roky. Například u nemajetkové újmy je nyní půlroční promlčecí lhůta.Při řízení před úřady by lidé měli podle předlohy nově právo i na úhradu nákladů právního zastoupení. Naopak úřady by na jejich úhradu při řízení před soudy nárok neměly, aby se lidé nemuseli obávat toho, že je budou muset v případě neúspěchu zaplatit. Pokud by úřady postupovali vůči žadatelům o odškodnění "svévolně", soudy by jim mohly přiznat dvojnásobné peněžité plnění.
Předloha by taky uložila státu vymáhat náhradu škody po úřednících, pokud ji způsobili porušením svým povinností. Zavedla by centrální evidenci žádostí o odškodnění. Navrhovanou normu poslanců za Úsvit nejprve posoudí vláda. Rozhodne o ní Parlament.
Úsvit: Stát by měl odškodňovat lidi za nedůvodné trestní stíhání
Domácí
19. 10. 2014 11:55
Poslankyně Olga Havlová.
Autor: ČTK Foto: Shutterstock , ČTK , Ramík Drahoslav