Prezidenti devíti států střední a východní Evropy se ve čtvrtek sejdou v Košicích na východě Slovenska. Summitu, na kterém bude Česko zastupovat prezident Miloš Zeman, se zúčastní i generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.
Na schůzce v Košicích budou jednat vrcholní politici takzvané bukurešťské devítky, která sdružuje státy na východním křídle NATO. Kromě Česka a Slovenska do tohoto formátu patří také Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko a Rumunsko.
Podle slovenské prezidentské kanceláře budou hlavy států diskutovat o aktuální situaci v Evropě a v jejím sousedství, jakož i o obraně proti kybernetickým hrozbám a šíření dezinformací.
Státníci si na košickém setkání, které se uskuteční z iniciativy slovenského prezidenta Andreje Kisky, také připomenou 70. výročí vzniku NATO a výročí vstupu zúčastněných zemí do této organizace.
V Košicích se bude konat v pořadí třetí summit bukurešťské devítky a očekává se přijetí společné deklarace.
Generální tajemník NATO Stoltenberg se vedle summitu sejde při bilaterální schůzce s Kiskou a spolu se šéfem slovenské diplomacie Miroslavem Lajčákem se zúčastní diskuse s veřejností.
Stoltenberg tento měsíc vyzval Rusko, aby se vrátilo k naplňování smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu a zničilo své rakety středního doletu, které mohou nést jaderné zbraně.
Podle loňského průzkumu slovenské nevládní organizace Globsec podpora NATO v Česku stoupla. Za dobrou věc NATO označilo 65 procent respondentů, předloni tento názor zastávalo 53 procent dotazovaných. Nejvíce rezervovaný vztah k Severoatlantické alianci měli podle sondáže ze čtyř středoevropských zemí z uskupení visegrádská čtyřka Slováci, z nichž se kladně o NATO vyjádřily jen necelé dvě pětiny (37 procent).
Vznik bukurešťské devítky iniciovalo Rumunsko na podzim 2014 v reakci na zhoršení bezpečnostní situace na Ukrajině. Hlavním cílem skupiny je koordinace pozic a zájmů východního křídla NATO před důležitými jednáními, a to jak v NATO, tak v Evropské unii.