Válka růží v ČSSD? Tejc se Zimolou vrací Sobotkovi vzkaz

Domácí
22. 11. 2016 18:11
Patří k mým dobrým vlastnostem, že svá rozhodnutí účelově neměním z týdne na týden a ze dne na den," uvedl Jeroným Tejc.
Patří k mým dobrým vlastnostem, že svá rozhodnutí účelově neměním z týdne na týden a ze dne na den," uvedl Jeroným Tejc.

Poslanec Jeroným Tejc ani jihočeský hejtman Jiří Zimola (oba ČSSD) neplánují na sjezdu sociální demokracie kandidovat na předsedu strany. Uvedli to v reakci na výzvu premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, že jeho kritici by měli jít "s kůží na trh" a o funkci v čele strany se ucházet také. Kandidát na místopředsedu ČSSD Tejc řekl, že od Sobotky čekal za své rozhodnutí neucházet se o předsednický post spíš pochvalu než kritiku. Zimola na dotaz uvedl, že pokud jde Sobotkovi o ČSSD, měl by si podobné výzvy odpustit.

Sobotka v úterý svým vyjádřením zjevně mířil na Zimolu a Tejce, kterého v pondělí podpořil Městský výkonný výbor ČSSD v Brně do funkce prvního místopředsedy. Tejc řekl, že se Sobotkovi evidentně nemůže zavděčit. "Pokud bych včera (v pondělí) oznámil kandidaturu na předsedu ČSSD, jistě bych si od něj dnes vyslechl oprávněnou kritiku, že oslabuji premiéra a ohrožuji výsledek podzimních voleb," napsal v textové zprávě.

Podle Zimoly platí jeho prohlášení, že na březnovém sjezdu sociální demokracie nemá v úmyslu kandidovat na funkci ve vedení strany. "Nehodlám se nechat vtáhnout do začínající války růží. Jde-li i Bohuslavu Sobotkovi o ČSSD, měl by si podobné výzvy odpustit," uvedl Zimola.

Odpovědnost před ambicemi

Jeroným Tejc.Tejc dal rozhodnutím kandidovat na statutárního místopředsedu podle svého názoru přednost odpovědnosti za ČSSD před svými ambicemi a čekal spíš pochvalu než kritiku. "Pokud něco kritizuji, nabízím řešení a jsem připraven převzít odpovědnost jako první místopředseda. Včera (v pondělí) jsem se rozhodl a rozhodnutí oznámil, patří k mým dobrým vlastnostem, že svá rozhodnutí účelově neměním z týdne na týden a ze dne na den," uvedl Tejc.

V pondělí Tejc řekl, že ho řada sociálních demokratů oslovila, aby na předsedu kandidoval. "Já si toho vážím, ale nemohl jsem tuto výzvu přijmout. Pokud bych uspěl jako předseda, znamenalo by to velmi pravděpodobně pád vlády šest měsíců před volbami. Nedovedu si představit, že by předseda, který je premiérem, neobhájil svou funkci," řekl. Zimola minulý týden právě oddělení funkce premiéra a předsedy ČSSD navrhoval, Sobotka to označil za nesmysl.

Autor: ČTK Foto: Jakub Stadler

Další čtení

Vedení, které způsobilo páteční blackout, nahradí nový zdvojený systém za 1,7 miliardy

Domácí
9. 7. 2025

Srážky byly mírnější, ale Moravu a Slezsko čeká déšť i dnes

Domácí
Aktualizováno: 9. 7. 2025 07:41
ilustrační foto

Na seznamu firem vyvážejících do Ruska je brněnský výrobce pil Pilous

Domácí
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ