Vicepremiér první polistopadové vlády Valtr Komárek, který loni oslavil osmdesátiny, by se mohl stát čestným předsedou ČSSD. Podle místopředsedy strany Zdeňka Škromacha je to širší konsenzus v rámci ČSSD. Rozhodnutí však bude na sjezdu sociální demokracie.
"Jednoznačně se pro toto Komárkovo ocenění vyslovili delegáti jihočeské konference ČSSD," řekl její účastník Škromach. "Jiný kandidát na tuto čestnou funkci zatím není," dodal.
Komárek, který je zván na právě probíhající konference krajských organizací ČSSD, kde se vyjadřuje k programu strany, bere své případné čestné předsednictví jako otevřenou záležitost, i když ví, že má podporu také v pražské, karlovarské a pardubické krajské organizaci. Pokud by byl poctěn touto čestnou funkcí, bral by to jako vyjádření sympatií a důvěry členstva ČSSD ke své osobě jako neformální autoritě a jako "prosvětlení poslední etapy své politické kariéry".
Bývalý člen KSČ
"Nic o tom návrhu nevím, ale bylo by to pikantní. Člověk, který byl v normalizačním i stalinistickém období 44 let členem KSČ, by se teď měl stát čestným předsedou ČSSD," uvedl pro server parlamentnilisty.cz Jiří Paroubek.
"Nevím, co by na tom bylo pikantního. Snad jen to, že to říká on, který byl členem kolaborující Československé strany socialistické, která se hluboce ukláněla před KSČ a všemožně ji podporovala," řekl k tomu Komárek, který byl Paroubkovým poradcem v době, když byl expředseda ČSSD premiérem. Konflikt mezi nimi vyvolalo Komárkovo prohlášení, že Paroubkův politický styl stál ČSSD v loňských sněmovních volbách deset procent voličských hlasů.
Komárka loni ocenil prezident Václav Klaus při příležitosti jeho osmdesátin Zlatou plaketou prezidenta republiky za příspěvek k ekonomické transformaci a ke společenské diskusi o směřování českého hospodářství a politiky. Klaus pracoval před převratem v roce 1989 pod Komárkovým vedením v Prognostickém ústavu Akademie věd. Oba patřili mezi nejvýraznější postavy takzvané sametové revoluce, ale zásadně se přeli o další ekonomické směřování země v devadesátých letech.
Komárek netají, že působil ve Státní plánovací komisi i v ekonomické sekci politbyra ústředního výboru KSČ. Připomíná však také, že byl kvůli svým názorům na hospodářský vývoj šikanován. Jeho nekonvenční postoje vedly k jeho pozvání na Kubu, kde byl v šedesátých letech poradcem legendárního revolucionáře Ernesta Che Guevary. V roce 1968 se podílel na přípravě ekonomických reforem pražského jara a po listopadu 1989 se stal vicepremiérem ve vládě národního porozumění premiéra Mariána Čalfy.