Vláda mimořádně obsadí Senát. <span>Kvůli radaru</span>

Domácí
26. 11. 2008 18:00
Proti radaru se vyslovila i část veřejnosti.
Proti radaru se vyslovila i část veřejnosti.

Mimořádná schůze vlády se uskuteční v sídle Senátu.Čtvrteční jednání vlády se ze Strakovy akademie mimořádně přesune do sídla Senátu. V historii zatím vláda v Senátu nikdy nezasedala. Podle všeho je důvod čistě praktický: hlasy senátorů, kteří jsou zároveň ministry, budou totiž vládní koalici zapotřebí při jednání o radarových smlouvách.

Podle tajemníka Senátu Petra Kostky se mimořádná schůze vlády ve čtvrtek uskuteční ve třináct hodin odpoledne. Senát však začne jednat v devět hodin ráno. "Senátoři mají na programu radarové smlouvy. Kdyby se o nich hlasovalo, měli by to mít ministři, kteří jsou zároveň senátory, blízko," míní Kostka. Týká se to především Alexandra Vondry a Tomáše Julínka z ODS, lidovců Jiřího Čunka a Václava Jehličky a Karla Schwarzenberga zvoleného za zelené.

Důvody přesunu? Prý technické 

Fakt, že se vládní agenda ve čtvrtek přestěhuje do jiného malostranského paláce, potvrdila i mluvčí vlády Jana Bartošová. "Jedná se o avizovanou mimořádnou schůzi vlády," řekla vládní mluvčí on-line deníku TÝDEN.CZ. Důvody náhlého přesunu neupřesnila.

"Důvod změny místa je jen technický. Je třeba, aby to ministři, kteří jsou zároveň senátory, měli k jednání blízko," řekl mluvčí ministra Julínka Tomáš Cikrt.  

Je to poprvé, co kabinet zasedne k jednání v Senátu. "Stalo se, že ministři zasedali v Teplicích, ale v Senátu nikdy," potvrdil on-line deníku TÝDEN.CZ senátor Jaroslav Kubera (ODS).

Proti radaru se vyslovila i část veřejnosti.Radar by měl projít 

Zastánci radarové základny mají v horní komoře většinu. Proto by smlouvy o postavení základny v Brdech a o podmínkách pobytu amerických vojáků na českém území mohly být zítra schváleny. Proti radaru jsou sociální demokraté a komunisti. Přestože vládní tábor o devět senátních mandátů přišel, v horní komoře má nadpoloviční většinu 44 hlasů, což by k přijetí smluv stačilo. 

O radaru se mělo jednat také na včerejším jednání sněmovny. Jenže při závěrečném hlasování nebyl schválený program jako celek a schůze tak vlastně ani nezačala.

Vláda projedná zdravotní pojištění 

Ministři se sejdou kvůli spornému bodu zdravotnické reformy o zdravotním pojištění. Lidovci totiž mají k novele o pojištění výhrady. Vadí jim znění paragrafu o péči. Zákon by měl určit, na co by měli mít lidé nárok z pojištění a co by měl být nadstandard. Ministerstvo proto připravilo pro jednání několik upřesňujících variant sporného paragrafu.

ČTĚTE TAKÉ: Zdravotnická reforma, další díl: Julínek versus Čunek 

Foto: ČTK, Lucie Pařízková

Další čtení

ilustrační foto

Praha znovu čeká přetlak na středních školách, míst je méně než loni

Domácí
6. 2. 2026

Děti Země chtějí zpřísnit podmínky výstavby Dukovan, obracejí se na NSS

Domácí
6. 2. 2026

Nad Českem je saharský prach, může zbarvit sníh, poprášit auta či parapety

Domácí
6. 2. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ