Proč se vláda Petra Nečase (ODS) už podruhé během několika dní ocitá na samém okraji propasti? A jaké může být rozuzlení této dosud nejhlubší krize? On-line deník TÝDEN.CZ odpovídá na sedm základních otázek.
1. Proč Karolína Peake bouchla dveřmi, když už předtím Věci veřejné souhlasily se setrváním ve vládě, a dokonce se s ODS a TOP 09 "bez reptání" shodly na škrtech?
Sama Peake přiznala, že v ní rozhodnutí zrálo delší dobu. Na definitivní rozštěpení strany ukázala neochota jejích ministrů opustit na výzvu vedení VV svá křesla. Zatímco členové vlády za VV po následném koaličním usmíření nadále již nechtěli "dělat problémy", většina ve stranickém grémiu navrhovala na ODS a TOP 09 dále tlačit. Peake si nejspíš uvědomila, že její odchod je nevyhnutelný v rámci zachování vlády. Zjevně přitom svůj krok konzultovala s ODS a TOP 09. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg ostatně přiznal, že s Peake těsně před jejím rozhodnutím hovořil.
2. Kolik musí Peake získat hlasů, aby pokračovala vláda?
Záleží na tom, zda kabinet může počítat s hlasy poslanců Michala Doktora a Pavla Béma, kteří opustili, respektive pozastavili členství v ODS. Ani jeden z nich zatím neoznámil, že by hlasoval proti vládě. Jejich podpora však není jistá. Oba tvrdí, že nezvednou ruku pro zvyšování přímých daní, čímž by fakticky kabinet také shodili. ODS a TOP 09 bez těchto dvou mají ve 200členné sněmovně 92 křesel. K nejtěsnější možné většině 101 tedy musí platforma včetně Peake mít 9 členů. Zatím jich je jen 7. Z vyjádření premiéra je navíc zřejmé, že pro vládu žádá nejméně 103 hlasy.
3. Co je to platforma?
Když Peake v úterý oznámila odchod z Věcí veřejných, mluvila nejdříve o vzniku takzvané platformy. Takový pojem ale zákon nezná. Až do doby, kdy ministerstvo vnitra zaregistruje novou stranu, k čemuž je třeba tisícovka podpisů, vznikne ve sněmovně nový subjekt. Do té doby budou takzvaní peakovci nezařazenými poslanci. Člen parlamentu je ze své funkce fakticky neodvolatelný a ústava mu nezakazuje změnit stranický dres.
4. Musí staronová vláda žádat o důvěru?
Podle ústavy vláda stojí a padá s premiérem. Jestliže se tedy změní název jedné z koaličních stran, kabinet žádné potvrzení od poslanců nepotřebuje. Pokud by opozice chtěla vládu svrhnout, bude k vyslovení nedůvěry potřebovat nejméně 101 hlasů.
5. Proč Peake, respektive ODS a TOP 09, rozehrály hru, na jejímž konci mohou být předčasné volby, v nichž by nejspíš triumfovala levice?
Vládní politici se evidentně rozhodli hrát vabank. Vsadili na to, že Peake získá dostatečný počet hlasů. Bez vlivu Víta Bárty budou moci relativně v klidu vládnout až do řádných voleb v roce 2014. V případě pokračování koalice s VV by naopak trvala permanentní vládní krize a vládní strany by ve volbách za dva roky dopadly ještě hůře.
6. Jak se dá nejrychleji dospět k předčasným volbám?
Podle ústavy může prezident rozpustit sněmovnu a vyhlásit volby, usnese-li se na tom třípětinová většina všech poslanců. Musí jít tedy především o dohodu ČSSD a ODS. Pokud je sněmovna rozpuštěna, konají se volby do 60 dnů. Podle ODS by se měly případné předčasné volby konat v červnu. Vzhledem ke zmíněné lhůtě by sněmovna o svém rozpuštění musela rozhodnout už příští týden. Volby by se tak mohly konat v pátek 29. a v sobotu 30. června. O letních prázdninách se volby nikdy nekonají, protože lidé jsou na dovolených.
7. Jak může vstoupit do hry prezident Václav Klaus?
Hlava státu se v minulosti netajila dobrými vztahy s Vítem Bártou. Krok Peake podle prezidenta vyvolá otřesy. Klaus by se teď mohl pokusit, stejně jako v minulosti, sehrát roli moderátora. Podstatně větší roli by však sehrál po volbách, kdy je jen na prezidentovi, koho a kdy jmenuje předsedou vlády. Klaus by tak mohl vstoupit do koaličních jednání.