Vláda vyřešila platy soudců, těm to však nestačí

Domácí
14. 12. 2012 08:55
Vláda se sejde přímo v Poslanecké sněmovně, kterou kabinet požádá, aby se návrhem zabývala ve stavu legislativní nouze.
Vláda se sejde přímo v Poslanecké sněmovně, kterou kabinet požádá, aby se návrhem zabývala ve stavu legislativní nouze.

Vláda v pátek ráno na mimořádném zasedání schválila návrh novely zákona o platech ústavních činitelů, která řeší výpočet platů soudců. Novinářům to po jednání vlády řekla vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). Podle prezidenta Soudcovské unie Tomáše Lichovníka je však navržené řešení nedostatečné.

Sněmovna, která tento týden neschválila původní návrh kabinetu, by se normou měla zabývat příští týden ve stavu legislativní nouze tak, aby bylo možné od ledna příštího roku soudcům určovat výši mzdy. Koeficient pro výpočet mzdy vláda stanovila na 2,75 násobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře.

Podle prezidenta Soudcovské unie Tomáše Lichovníka je však zvýšení navržené vĺádou nedostatečné. Při své stížnosti k Ústavnímu soudu, na jehož rozhodnutí reaguje vláda, požadovali totiž soudci návrat na trojnásobek průměrné mzdy."Je to obcházení nálezu Ústavního soudu," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Lichovník s tím, že soudce to rozhodně neuspokojí. K tomu, zda si soudci budou opět stěžovat,s e však zatím nechtěl vyjádřit. "Počkáme na rozhodnutí sněmovny," dodal.

Od mezd soudců se odvíjejí i platy státních zástupců. U představitelů státní moci, kteří nejsou soudci nebo státními zástupci, zůstanou platy zmraženy do konce roku 2014. Nyní platnou úpravu, podle níž se soudcovské platy vypočítávají, zrušil ke konci letošního roku Ústavní soud.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) dnes uvedl, že navrhoval stanovit koeficient na trojnásobek průměrné mzdy.Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) dnes uvedl, že navrhoval stanovit koeficient na trojnásobek průměrné mzdy. "To abychom předešli dalším soudním sporům o výši platů. Tento návrh přijat nebyl," vysvětlil. Ministry, kteří chtěli nižší koeficient, prý ale vzhledem ke složité ekonomické situaci ČR chápe.

Blažek připomněl, že zatím rozhodla pouze vláda. "Očekávám složitou debatu v Poslanecké sněmovně, která samozřejmě může dopadnout pro soudce a státní zástupce příznivěji," myslí si.

Ve středu večer spadla ve Sněmovně pod stůl novela zákona o platech ústavních činitelů s některými body týkajícími se příjmů samotných zákonodárců. Vláda se tentýž den večer rozhodla věc urychleně řešit předložením nové, dnes schválené, novely z dílny ministerstva práce a sociálních věcí.

Podle Peake udělají vláda i Sněmovna maximum pro to, aby schválení stihly v potřebném termínu a soudcům bylo možné vypočítat lednový plat. Všechna tři čtení se podle ní odehrají příští úterý a norma bude okamžitě odeslána do Senátu, který také zasedá.

Původní koeficient, zrušený Ústavním soudem na návrh samotných soudců, byl 2,5. I proti nově navrženému koeficientu 2,75 však mají soudci výhrady. Podle Blažka, který o problému se soudci a státními zástupci komunikuje, prý ale jejich výhrady neznamenají, že "určitě dojde k soudním sporům".

Autor: - pcl - , ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ