Vláda zamítla návrh ANO na zrušení memoranda o těžbě lithia

Domácí
11. 10. 2017 14:35
Bohuslav Sobotka na schůzi vlády.
Bohuslav Sobotka na schůzi vlády.

Vláda zamítla návrh hnutí ANO zrušit kritizované memorandum o těžbě lithia, které uzavřel ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) s australskou těžařskou firmou.

Ministr zahraničí a lídr ČSSD ve sněmovních volbách Lubomír Zaorálek řekl, že pro zamítnutí dohody hlasovali pouze zástupci ANO. ČSSD tvrdí, že memorandum umožní státu podílet se na zisku z budoucí těžby. Podle kritiků dohody hrozí kvůli ní státu arbitráž. Zaorálek uvedl, že toto riziko naopak plyne z dřívějších povolení vydaných ministerstvem životního prostředí v gesci ANO.

Zaorálek přirovnal postoj ANO k lithiu k procesu, kterým stát přišel o práva na těžbu uhlí. Připomněl, že během jednání o budoucnosti těžební společnosti OKD hnutí ANO vedené Andrejem Babišem prosazovalo privatizaci, zatímco ČSSD usilovala o to, aby se podniku ujala státní společnost Diamo.

Vláda, aby zamezila dalším sporům, přijala podle Zaorálka opatření, která mají posílit práva na těžbu dalších surovin státem.

O memorandu, které Havlíček uzavřel před týdnem, bude jednat i Senát. Sporem se bude čtyři dny před volbami zabývat také mimořádná schůze Poslanecké sněmovny. Předseda ANO Andrej Babiš poslal premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, vicepremiérovi za KDU-ČSL Pavlu Bělobrádkovi a Havlíčkovi dopis s otázkami, které zpochybňují postoj ČSSD k tématu.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Kamaryt Michal

Další čtení

ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ