Vláda odmítla návrh ČSSD na zavedení progresivní daně z příjmu. Sociální demokraté navrhli, aby lidé s příjmy nad 100 tisíc korun měsíčně platili 30procentní daň z příjmu. Pro ostatní by zůstala zachována 15procentní daň.
Chtějí tak získat prostředky na zachování státní podpory pro stavební spoření. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že se sociální demokraté nedají odradit a budou hledat i přesto pro tuto daňovou úpravu podporu v Poslanecké sněmovně a v Senátu.
Poslanecká sněmovna a Senát budou návrh ČSSD posuzovat nezávisle na stanovisku vlády. Zatímco ve sněmovně má vládní koalice většinu, v Senátu má navrch opozice. Poslední návrh ČSSD na zavedení progrese zamítla sněmovna v březnu.
Vláda se podle Sobotky řídí heslem Ať platí střední vrstvy, zatímco sociální demokraté usilují o to, aby platili i ti nejbohatší. Podotkl, že si podle výzkumu veřejného mínění 90 procent občanů vládu premiéra Petra Nečase nepřeje. Bez důvěry občanů se nedá dlouhodobě vládnout a připravovat reformy. Vláda by proto měla skončit a sněmovna zkrátit volební období, protože jediným vhodným řešení současné situace jsou nové volby, uvedl šéf opozice. O možnosti nových voleb hovoří i někteří členové koaličních stran.
Vládní stanovisko není překvapením. Kabinet již dříve uvedl, že zavedení druhé daňové sazby jde proti jeho programovému prohlášení. "Vláda ve svém Programovém prohlášení výslovně uvedla, že nehodlá zvyšovat progresi daně z příjmů fyzických osob. Vzhledem k tomu, že vláda připravuje zcela nový zákon o daních z příjmů, v němž se předpokládá zrušení takzvané superhrubé mzdy, stanovení univerzálního daňového základu a zjednodušení výběru daní, je zcela neúčelné krátkodobě měnit stávající systém daně z příjmů," stojí v návrhu vládního usnesení, který byl minulý týden zveřejněn na internetu.
Vláda rovněž argumentovala tím, že zvýšení daní by postihovalo hlavně kvalifikované lidi, a ti by se pak mohli placení daní vyhýbat