Vojáci, které bolševik vyhodil, snad dostanou odškodnění

Domácí
30. 12. 2014 18:32
Průměrný věk rehabilitovaných je 82,5 roku.
Průměrný věk rehabilitovaných je 82,5 roku.

Bývalí vojáci a někdejší zaměstnanci ministerstva obrany, kteří museli mezi lety 1948 až 1989 z politických důvodů opustit svá pracovní místa, zřejmě budou dostávat k penzím kompenzační příspěvek. Týkat se to má i jejich pozůstalých životních druhů. Navrhuje to zákon předložený skupinou poslanců.

V případě, že pobírají starobní důchod, dosahovala by výše příspěvku 1500 korun měsíčně. Pokud jsou příjemci invalidního důchodu, mělo by to být 750 korun. Na stejnou částku by měli mít nárok i ti, kteří po nich dostávají vdovský nebo vdovecký důchod. Dopad na státní rozpočet by podle propočtu poslanců činil 42,787 milionu korun ročně.

Zákon se týká i pozůstalých."Celkem bylo politicky rehabilitovaným vojákům a občanským zaměstnancům ministerstva obrany v roce 1991 vydáno 9 138 osvědčení o mimosoudní rehabilitaci v listinné podobě," osvětlují svůj propočet poslanci. V současné době žije již jen 2 127 rehabilitovaných, někteří z nich se nacházejí ve velmi tíživé sociální situaci. "Někteří držitelé osvědčení o rehabilitaci žijí i pod oficiálně uznanou hranicí chudoby," dodávají. Kromě toho je po nich naživu ještě 500 vdov nebo vdovců. Průměrný věk rehabilitovaných je 82,5 roku.

Podle poslanců je potřeba se vyrovnat s dopady komunistického režimu na zaměstnance armády a ministerstva obrany, kteří přišli o svou práci z politických důvodů. "Průvodním jevem ukončení pracovního nebo služebního poměru na pokyn složek vládnoucího komunistického režimu byla degradace takto postižené osoby na faktického občana 'druhé kategorie'," odůvodňují svůj návrh. Tito lidé podle poslanců byli často vystaveni dalším perzekucím, dostali se pod kontrolu Státní bezpečnosti, jejich dětem byla upírána možnost studovat na vysokých a někdy i středních školách. Mnozí z rehabilitovaných bývalých vojáků a zaměstnanců rezortu obrany, jakož i členů jejich rodin, byli systematicky v občanském životě sledováni a pronásledováni StB a vojenskou kontrarozvědkou.

"Z osobních spisů většiny prokazatelně vyplývá, že byli zařazeni do seznamů NORBERT s označením 'N', což znamenalo v případě potřeby předpokládané soustředění do internačních táborů s účelem izolace," dodávají poslanci. Odškodnění se však propuštěným dostalo pouze tehdy, když byli také zbaveni osobní svobody, tedy uvězněni.

Autor: - pcl -Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ