Volby by teď těsně vyhrálo ANO, ČSSD smazala náskok

Domácí
24. 9. 2014 17:56
Andrej Babiš, lídr hnutí ANO.
Andrej Babiš, lídr hnutí ANO.

Sociální demokracie podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) téměř dotáhla ANO. Babišovo hnutí by v září sněmovní volby vyhrálo s 28 procenty, ČSSD by měla 27,5 procenta.

Třetí KSČM má podle volebního modelu CVVM 14 procent, TOP 09 pak 9,5 procenta a ODS 7,5 procenta. Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny by překročili s 6,5 procenta ještě lidovci. Naopak hnutí Úsvit by v září mělo 1,5 procenta, a zůstalo tak daleko před branami dolní komory.

Sbližování volební podpory ČSSD a ANO naznačil i nedávný průzkum agentury Median. Podle CVVM mělo hnutí ANO ještě v květnu na ČSSD výrazný náskok, tehdy by získalo 33 procent hlasů, zatímco sociální demokraté jen 23,5 procenta. Nynější půlprocentní rozdíl mezi dvěma nejsilnějšími stranami je v rámci statistické chyby.

Oproti červnu si ČSSD ve volebním modelu polepšila o 3,5 procentního bodu, ANO jeden bod ztratilo. KSČM má o 1,5 procentního bodu méně než v červnu, TOP 09 ztratila dva procentní body, ODS si naopak o půl procentního bodu polepšila, KDU-ČSL si připsala jeden procentní bod, Úsvit jeden bod ztratil.

Volební model je předpokládaný výsledek voleb. CVVM zveřejnila i stranické preference. Ty na rozdíl od modelu zahrnují i lidi, kteří nejsou schopni nebo ochotni říct, koho podporují, nebo nechtějí k volbám jít. Preference tedy nevyjadřují předpokládaný volební výsledek. I v žebříčku preferencí vede hnutí ANO, a to s 19 procenty, ČSSD má 17 procent, KSČM 8,5 procenta, TOP 09 stejně jako ODS 5,5 procenta, lidovci čtyři procenta.

Ke sněmovním volbám by se v září podle CVVM dostavilo zhruba stejně lidí jako při těch skutečných loni v říjnu, kdy volební účast dosáhla 59,5 procenta.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK , Kateřina Šulová

Další čtení

V Litoměřicích začal veletrh Tržnice Zahrady Čech, potrvá do neděle

Domácí
9. 4. 2026
Pavel Novotný, 2.října 2025

Bývalý starosta Řeporyjí Novotný se znovu stal členem ODS

Domácí
8. 4. 2026
ilustrační foto

Na zajištění pitné vody pro Frýdlantsko přispěje kraj z Fondu Turów 400 mil. Kč

Domácí
8. 4. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ