Vondra chce <span>protiraketové centrum</span> už v roce 2011

Domácí
1. 8. 2010 14:55
Ministr obrany Alexandr Vondra chce místo radaru středisko obrany.
Ministr obrany Alexandr Vondra chce místo radaru středisko obrany.

Ministr obrany Alexandr Vondra chce místo radaru středisko obrany.Centrum včasného varování protiraketové obrany USA by v Česku mohlo začít fungovat v polovině 2011. Informaci potvrdil ministr obrany Alexandr Vondra v televizní diskuzi Otázky Václava Moravce. Doplnil, že na financování projektu by se po roce 2012 měla podílet i česká vláda.

Také americký list Washington Post napsal, že protiraketový štít nad jižní Evropou spustí
USA zřejmě už v příštím roce. Terminál střediska budou podle Vondry obsluhovat čeští vojáci, které na základě sjednaného memoranda přijedou zaškolit Američané. "Nebude to žádná velká smlouva, nepůjde se s tím ani do parlamentu," dodal.

ČTĚTE TAKÉ: Spojené státy zapojí Česko do protiraketové obrany
                        Rusku se nelíbí rozmístění raket Patriot v Polsku

Vondra podotkl, že Česko má - stejně jako ostatní státy - vlastní prostředky obrany vzdušného prostoru. "Všem nám jde o to, abychom věděli, jestli do našeho vzdušného prostoru neproniká nějaký nepřátelský nebo cizí prvek," uvedl. České systémy však podle něj "nejsou schopny registrovat" události v oblasti Blízkého východu.

Podle informací Washington Post z amerického ministerstva obrany je Pentagon blízko uzavření dohody o umístění pozemního radaru v Turecku nebo v Bulharsku. Instalace tohoto radaru by umožnila spuštění první fáze protiraketového štítu v roce 2011.

Americká základna vyvolala mnoho emocí."Z hlediska informovanosti české armády, z hlediska informovanosti všech bezpečnostních složek je to samozřejmě důležitý prvek a byli bychom blázni, kdybychom se k této možnosti otočili zády," zdůraznil ministr obrany.

Spojené státy vyčleňují 38 milionů korun pro roky 2011 a 2012 na stavbu střediska. Další financování je předmětem debat s představiteli USA a také závisí na vývoji jednání o celkovém protiraketovém systému v rámci NATO. "Předpokládám, že toto se stane jednou z mnoha součástí toho (aliančního, pozn. red.) systému, nikterak výlučnou nebo exkluzivní, ale přesto důležitou," řekl ministr Vondra. Roční náklady neuměl odhadnout, ale "řádově desítky milionů korun" jsou podle něj cenou, za kterou se vyplatí informace ze systémů mít.

PSALI JSME: Izrael má barvu, která ztíží sledování letadel radary

Pokud se středisko stane součástí alianční obrany, je podle něj možné usilovat o sdílení nákladů. "Myslím, že všechny evropské státy NATO budou Spojenými státy žádány, aby do toho určitý příspěvek - do celého toho systému - daly," poznamenal ministr. Zdokonalení systému podle něj potřebují především evropské země aliance.

Foto: Lucie Pařízková, Karel Šanda

Autor: ČTK

Další čtení

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

SHRNUTÍ: Zažili jsme odpoledne bez proudu a neví se proč. Česko to zvládlo

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ