Vyměním <span>poplatky za reformy</span>, handluje Julínek

Domácí
28. 2. 2008 15:41
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.Ministra zdravotnictví Tomáše Julínka čeká souboj o další část zdravotnické reformy. Tentokrát i s koaličními poslanci. Pro její prosazení je Julínek ochoten obětovat i některé poplatky u lékaře. Diskuzi o nich však připouští až po půl roce.

Debatu o další části reformy paradoxně rozpoutali koaliční partneři občanských demokratů. Julínek ovšem poslední návrhy lidovců a zelených označil jako snahu o získání politických bodů před podzimními volbami. Zvlášť jednání ze strany lidovců podle něj překročila rámec koaličního jednání.

Atmosféra po prezidentské volbě se uklidnila a už je tu další souboj, tentokrát o část zdravotnické reformy.

Zatím bych to nenazval bojem. Možná v přeneseném slova smyslu by se dalo hovořit o souboji o podobu reformy. Silná prohlášení nejsou příliš korektní, ale budiž. Vnímám je spíš jako o snahu některých poslanců o zviditelnění.

Chápete tak i úterní prohlášení KDU-ČSL a její návrhy na úpravu poplatků?

Aktivita lidovců, která proběhla za účasti předsedy Jiřího Čunka, mě opravdu překvapila. A překročila podle mě slušný rámec koaličního jednání o věci, která je jasně napsaná v programovém prohlášení.

ČTĚTE TAKÉ: Lidovci a zelení: Zrušme poplatky dětem a seniorům

Přesto, jsou pro vás požadavky na úpravu poplatků v tuhle chvíli aktuální?

Legislativní radou vlády teď prošla zásadní část reformy. Poplatky bych teď nechal stranou. Návrhy a tiskovka lidovců spíš souvisejí s koloritem krajských voleb a se zviditelňováním. Nikoli s nějakou seriózní diskuzí o podobě reformy.

Jste připraven na kompromisy při vyjednávání podpory pro další část reformy?

Teď máme na stole sedm zákonů a určitě existuje prostor pro různá řešení. A já v tuhle chvíli umím přesně identifikovat místa, kde je možné provést drobné nuance a změny. Z hlediska schvalovacího procesu je teď nejvhodnější chvíle k hledání kompromisů. A proto mě mrzí, že někdo mluví dřív, než proběhnou jednání.

Malý (Cikrt) a Velký (Julínek) řídí ministerstvo zdravotnictví.Vyměníte ústupek v poplatcích za schválení části reformy, kterou sám označujete jako klíčovou?

Musíme se na to podívat i z pohledu, jaký je to zásah do systému uprostřed rozpočtového roku, už třeba proto, že například pojišťovny už mají nastavené peníze. Diskuze o původním návrhu, který byl v létě ve vládě - osvobození dětí do tří let -, není takový destabilizační prvek, který by mohl nadělat destabilizační problémy. Zároveň je potřeba připomenout, že to z takzvaného batohu vypadlo právě proto, že se lidovecký poslanec Hovorka postavil na zadní. A proto se zvýšily daňové odpočty pro rodiny s dětmi.

A co senioři, lidé v domovech důchodců nebo chronicky nemocní?

O ostatních poplatcích bych se opravdu bavil pouze na základě výpočtu. Opřít se musíme o konkrétní čísla. A na ty jsme si dali, jak už jsem zmiňoval, půl roku.

K TÉMATU: Spor o Julínkovu reformu: začátek předvolebního boje

Strašák zvaný akciovky

Pojďme jinam. Mnozí vám zazlívají snahu přeměnit nemocnice na akciové společnosti a varují před tím, že stát v nich ztratí vliv.

Podle našeho názoru je prostě tenhle typ organizace lépe řiditelný. A zároveň opakuji: fakultní nemocnice privatizovat nebudeme.

Jaké nabízíte záruky?

Řekl jsem to na mikrofon ve sněmovně a odmítám dál vysvětlovat, proč má platit slovo ministra.

Ale vaši oponenti před akciovkami ve zdravotnictví neustále varují.

Vnímám to jako hru. Vezme se zástupný problém akciové společnosti, protože se zdá, že to lidi dost dobře straší, že se něco hrozného stane. Přitom se jedná o změnu formy, ale vlastnictví se nemění, protože společnost zůstává státní.

Dalším výrazným bodem reformy jsou vedle akciových společností i takzvané univerzitní nemocnice. Proč by měly vzniknout?

Univerzitní nemocnice vznikají především proto, aby byla zajištěna výuka mediků. Tady nemluvme o zdravotní péči. A také proto, aby se lépe dal zhodnotit výzkum a další vzdělávání lékařů. A to je hlavní náplní těch nemocnic, které budou mít neprofitní charakter.

Přesto vás akademická obec kritizuje a představuje své vlastní návrhy, jak by měly univerzitní nemocnice fungovat.

To mě překvapilo. Hlavně proto, že každý, kdo tomu trochu rozumí, musí pochopit, že se jedná o obrovskou a velkorysou nabídku státu vůči univerzitám. Ty se budou moci podílet na vědě a výzkumu na základě zákona. Dneska univerzita nemocnice neprovozuje, a když se vedení rozhodne, může mediky vyhodit.

Co vám vadí na návrzích akademické obce?

Pro mě není přijatelné, aby univerzity získaly nemocnice do majetku. Fakulty řídit nemocnice neumějí. A najednou by je chtěly celé, ale s dodatkem, že nezodpovídají za případnou ztrátu. Mou prioritou je zachovat tam lékařskou péči a to jsem schopen i bez účasti univerzit.

Foto: Robert Sedmík

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ