Vzpomínka na Havla: Klaus šel na hřbitov, lidé ohrnuli nohavice

Domácí
18. 12. 2012 18:00
Prezident Václav Klaus položil věnec k místu posledního odpočinku Václava Havla na Vinohradském hřbitově v Praze.
Prezident Václav Klaus položil věnec k místu posledního odpočinku Václava Havla na Vinohradském hřbitově v Praze.

Česká republika v úterý uctila první výročí úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla. Symbolem vzpomínkových akcí se často stalo srdce, které dopoledne ozdobilo například Alžbětinskou scénu Divadla Husa na provázku v Brně. Na počest zesnulého exprezidenta Prahou prošel průvod několika stovek lidí, na jehož konci účastníky čekalo vystoupení americké folkové zpěvačky Joan Baezové.

Na bývalého prezidenta vzpomínali také politici. Sněmovna si jej připomněla minutou ticha. K místu posledního odpočinku na Vinohradském hřbitově v úterý mimo jiné přišel prezident Václav Klaus, který tam položil věnec. Květinami památku uctil také předseda vlády Petr Nečas, podle nějž že Havel patřil mezi nejvýznamnější postavy naší moderní historie. "Byl člověkem, který symbolizuje přechod naší země od totalitního režimu k plně demokratické společnosti," uvedl.

V rámci vzpomínkového programu zazpívala americká folková zpěvačka Joan Baezová.Na Václavském náměstí v Praze se na shromáždění s podtitulem S Havlem dál v podvečer sešlo odhadem 300 lidí. Někteří zapalovali svíčky u sochy sv. Václava nebo sledovali záznam loňského koncertu z Lucerny, který byl zorganizován na Havlovu počest krátce po jeho smrti. Večerní Prahou se pak vydali na Hradčanské náměstí, kde vystoupila světoznámá písničkářka Joan Baezová. Setkání, inspirované písní Jednou budeme dál, která kromě úterý zněla i během přelomových událostí roku 1989, podpořila řada osobností veřejného života.

Vzpomínkového dne využili také lidé, kteří s Havlovým odkazem nesouhlasí. Před brněnským divadlem při odhalení voskového srdce například protestovali dva muži, kteří údajně zastupovali Iniciativu proti velebení Václava Havla. S kritikou exprezidenta i jeho údajného "kultu osobnosti" přišel i Svaz mladých komunistů.

Lidé za Václava Havla zapalovali svíčky na místech spojených s listopadovými změnami už v předchozích dnech. Výročí úmrtí bývalého českého prezidenta si připomíná i Brusel, kde se již v pondělí na místním sídle Evropského parlamentu rozzářilo srdce z dílny Jiřího Davida, které kdysi viselo i na Pražském hradě.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (vpravo) a Ivan Havel (uprostřed) odhalili na budově Divadla Na zábradlí pamětní desku Václava Havla.V pražském Divadle Na zábradlí v úterý odhalili k ročnímu výročí úmrtí pamětní desku, kterou navrhl výtvarník David Černý. Připomínat má léta 1960-1968, kdy zde Havel pracoval jako kulisák, herec, dramaturg i dramatik. Havla připomnělo i rekviem s ekumenickou účastí, které se vpodvečer konalo v kostele Matky Boží před Týnem na Staroměstském náměstí.

Někteří lidé také uposlechli výzvu, která se šíří na sociálních sítích, a uctili památku prvního polistopadového prezidenta ohrnutím kalhot.

Václav Havel zemřel loni 18. prosince.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Křesťané si dnes připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista

Domácí
20. 4. 2025

V Luhačovicích bude gastronomický festival Chutě Zlínského kraje

Domácí
20. 4. 2025

Lipavský: Letecké poplachy ukazují, jak moc to Putin s příměřím myslí vážně

Domácí
19. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ