Bývalá ústavní soudkyně a nynější bezpartijní senátorka Eliška Wagnerová v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ kritizovala znění nového jednacího řádu, který si v pátek schválili poslanci. Změna umožní například nejmenší parlamentní straně LIDEM založit si vlastní poslanecký klub a získávat na jeho chod peníze. Wagnerová tvrdí, že to není v pořádku.
Co říkáte na podobu novely jednacího řádu Poslanecké sněmovny, kterou dnes schválili poslanci? Původně měla norma zpřísnit pravidla pro schvalování zákonů, zakázat takzvané přílepky. Poslanci však původní záměr předlohy zcela změnili. Schválili například změnu, že poslanecký klub bude moci založit už jen šest poslanců, nikoliv deset.
Mně to připadá jako hodně účelové jednání. Toto není v pořádku, mají-li mít poslanecké kluby relevanci, ony jí ve skutečnosti u nás tolik jako v cizině nemají. Já jsem vždy zastávala názor, že snižovat počet členů parlamentního klubu dobré není. Mají-li mít poslanecké kluby váhu, musejí být nějak početné a to číslo musí být v nějakém poměru ve vztahu k celkovému počtu členů té komory. Jestliže je dvě stě poslanců, tak šest poslanců pro jeden klub je velmi nízké číslo. A asi bychom těžko hledali nějakou obdobu v Evropě, pokud bychom udělali nějakou studii.
Viktor Paggio, poslanec strany LIDEM, která díky této změně bude moci poslanecký klub založit, navíc prosadil ve sněmovně změnu, podle které budou moci nově vzniklé poslanecké kluby dostávat na svůj chod příspěvky. Souhlasíte s tím?
To je naprostý nonsens. Podívejte se, někdo získal mandát ve volbách. Jistě, ten mandát není jednotlivcům odnímatelný. Dobře, nikdo jim ho nebere. Ale neměli by získat všechny výhody, které skýtá organizace parlamentu, když jako politická strana neprošli volbami. To není správné. Pak budou získávat příspěvky na chod klubu i tyhle nepatrné skupinky. To v pořádku není.
Nový jednací řád sněmovny umožňuje navrhovat úpravy programu schůze pouze předsedajícímu nebo předsedům poslaneckých klubů. Nediskriminuje to ty poslance, kteří jsou nezařazení?
Je to problém. Myslím si, že pokud tam budou nezařazení poslanci, tak jsou kráceni na svém právu.
Poslanci do jednacího řádu navíc začlenili možnost sloučit diskuzi k několika návrhům zákona.
No, to je naprosto nesprávné. K tomu se vyjadřoval i Ústavní soud a ten přece řekl, že to není správné. Nečetla jsem to, nevím, ale slučovat rozpravu k několika návrhům zákona, to je nonsens. To není správné.
Poslanci se dnes zabývali i jednacím řádem Senátu. Ten naopak zpřísňuje možnost zrychleného schválení norem bez rozpravy.
Každý z jednacích řádů musí reflektovat potřeby té které komory. To je jasné. Marná sláva, nejsou to totožné komory. Upřímně, nevadí mi, že náš jednací řád bude přísnější než ten poslanecký. Dáváme tím signál o naší kultuře. My jsme ochotni se přísným pravidlům podvolit, zatímco oni nejsou. To vypovídá něco o nich.
Podpoříte v Senátu novelu jednacího řádu sněmovny ve znění, ve kterém ji v pátek poslanci schválili?
Já bych proti tomu spíš vystoupila. Ale sněmovna nás může přehlasovat. To je vlastně ten nesoulad. Když Senát udělá korektury, sněmovna ho může přehlasovat a vnutit mu něco. Senát sněmovnu přehlasovat nemůže. Já bych řekla, že je zvláštní, že o těch jednacích řádech jednají obě dvě komory. Vycházím z toho, že jednací řád je výrazem autonomie té které komory. Bylo by přiléhavější, kdyby si každá komora upravovala vnitřní poměry sama.
Ale když už se jednacím řádem sněmovny můžete zabývat, podpoříte ho ve znění, jak si ho koaliční poslanci schválili, nebo spíš ne?
Nejdříve si to musím přečíst. Samozřejmě, že pokud tam bude něco, co budu považovat za chybné a vadné, nebo něco, co je v rozporu s existující judikaturou Ústavního soudu, tak se na to zaměřím, upozorním na to a případně připravím pozměňovací návrh. Ale sněmovna nás může tou stojedničkou přehlasovat.